PGE Energia Odnawialna uruchamia pilotażowy program dostawy i montażu instalacji PV

8 czerwca 2017
PGE Energia Odnawialna uruchamia pilotażowy program dostawy i montażu instalacji PV

Spółka zamierza w ciągu sześciu miesięcy dostarczyć i zamontować klientom PGE Obrót ok. 80 mikroinstalacji fotowoltaicznych. Obecnie trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni bezpośredniego wykonawcę. Realizacja programu planowana jest na drugą połowę bieżącego roku.

Przygotowywana oferta będzie kompleksowa i atrakcyjna finansowo. W ramach umowy klient dostanie projekt mikroinstalacji wraz z wizualizacją, wsparcie w uzyskaniu dofinansowania (o ile takie jest dostępne w jego gminie) oraz pomoc w załatwieniu niezbędnych decyzji administracyjnych, pozwoleń i zgód. Po dostarczeniu, a następnie zainstalowaniu paneli, PGE Energia Odnawialna zapewni pełną obsługę związaną z uruchomieniem mikroinstalacji, przeszkoleniem użytkownika i przyłączeniem do sieci dystrybucyjnej.

Klient do wyboru będzie miał mikroinstalacje w dwóch wariantach:

  • wykorzystujące sieć elektroenergetyczną jako magazyn nadwyżek energii oraz
  • z własnym magazynem energii.

Ten pierwszy – tańszy i prostszy system umożliwia bieżące wykorzystanie energii produkowanej przez ogniwa słoneczne, a w przypadku nadprodukcji, wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej. Instalacja składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera (falownika zmieniającego prąd stały na zmienny), liczników produkcji i zużycia prądu, oraz przyłączenia do sieci i zabezpieczeń.

System z własnym magazynem energii daje użytkownikowi całkowitą niezależność. Dzięki akumulatorom służącym do magazynowania nadmiaru powstałej energii użytkownik uzyskuje całkowitą autonomię względem sieci elektroenergetycznej. Tego typu rozwiązania są bardziej kosztowne (cena wyższa o nawet 40%) i stosuje się je stosunkowo rzadko, przede wszystkim tam, gdzie doprowadzenie prądu jest trudne lub mało opłacalne.

W fazie pilotażu PGE Energia Odnawialna zamierza zainstalować ok. 80 mikroinstalacji. Połowa z nich trafi do klientów PGE Obrót z Lublina, Rzeszowa, Skarżyska-Kamiennej i Zamościa. Pozostała część do Białegostoku, Łodzi i Warszawy. Jeśli program będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem, spółka planuje go wdrożyć na większą skalę.

 

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika