Pierwsza polska firma w SunSpec Alliance

12 lutego 2020
Pierwsza polska firma w SunSpec Alliance

Stilo Energy, jako pierwsza polska firma z branży fotowoltaicznej, dołączyła do SunSpec Alliance – globalnego zrzeszenia dążącego do stworzenia powszechnych standardów technicznych dla elektrowni słonecznych i inteligentnych sieci rozproszonych. Tym samym spółka weźmie udział w światowej inicjatywie, która ma na celu popularyzację taniej i efektywnej fotowoltaiki opartej o innowacyjne rozwiązania techniczne. Zastosowanie w instalacjach PV protokołu komunikacyjnego sunspec, rozwijanego przez SunSpec Alliance, jest wymagane przez polskich dystrybutorów energii elektrycznej.

W dynamicznej branży PV niezwykle istotne jest stworzenie standardów technicznych, które umożliwią jej zrównoważony rozwój na poziomie globalnym.

Standaryzacja światowej fotowoltaiki jest głęboko uzasadniona – mówi Mirosław Bieliński, prezes Stilo Energy. -– Zróżnicowane podejście do nowinek technologicznych jest doskonale widoczne na stosunkowo niewielkim rynku polskim. Tymczasem zastosowanie standardowych rozwiązań jest kluczem do rozwoju branży i utrzymania cen atrakcyjnych dla klientów – dodaje.

Aspektów technologicznych w świecie fotowoltaiki jest sporo, a dotyczą one nie tylko samych urządzeń i instalacji, ale także tego, w jaki sposób komunikują się one z siecią. To właśnie na tym odcinku pojawia się najwięcej wyzwań.

Zarządzający sieciami energetycznymi coraz częściej podkreślają, że niezbędna będzie możliwość sterowania mocą wyprodukowaną na polskich dachach. Dlatego już dziś oczekują instalowania urządzeń komunikacyjnych i wystandaryzowanych protokołów, aby w przyszłości móc bardzo szybko włączyć je w system, który będzie przewidywalny i pozwoli na współpracę wielu mikroinstalacji z siecią energetyczną.  Protokół komunikacyjny sunspec, rozwijany przez SunSpec Alliance jest protokołem otwartym. Instalujemy go w naszych urządzeniach już dziś. Pragniemy bowiem, aby nasze urządzenia idealnie współpracowały z siecią energetyczną przyczyniając się do jej większej stabilności – mówi Mirosław Bieliński.

O Sunspec Alliance

Organizacja zrzesza ponad 100 podmiotów z całego świata reprezentujących branżę energii słonecznej i rozproszonej.  Celem Sunspec Alliance jest zmniejszenie kosztów, promowanie innowacji i przyspieszenie rozwoju fotowoltaiki poprzez wypracowanie i przyjęcie wspólnych standardów informacyjnych zapewniających interoperacyjność systemu „plug & play”. Standardy SunSpec dotyczą funkcjonowania elektrowni słonecznych i magazynów energii w inteligentnych sieciach – w tym systemów mieszkaniowych, komercyjnych i na skalę użytkową.

Źródło:   infoWire.pl