Pierwsza wielkoskalowa elektrownia łącząca energię słoneczną z wiatrową w Polsce

31 stycznia 2023
Pierwsza wielkoskalowa elektrownia łącząca energię słoneczną z wiatrową w Polsce

Fundusz zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju zawarł umowę pożyczki podporządkowanej o wartości do 90 mln PLN na budowę projektu Kleczew Solar & Wind, należącego do Grupy Lewandpol. Będzie to pierwsza wielkoskalowa elektrownia łącząca energię słoneczną z wiatrową w Polsce. Farma o mocy ponad 200 MW powstaje na terenach pokopalnianych w powiecie konińskim, w województwie wielkopolskim.

Pożyczka podporządkowana została udzielona przez PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Jej głównym celem jest stworzenie warunków do szybszej rozbudowy projektu. Pożyczka udzielona przez PFR uzupełnia pakiet finansowania senioralnego w kwocie 776 mln PLN udostępniony przez konsorcjum banków ING, PKO BP oraz mBank.

Każda inwestycja w OZE jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilizacji gospodarki. Tylko w minionym roku import paliw kopalnych kosztował Polskę dwukrotnie więcej niż w 2021 roku. Do tego dochodzą ceny uprawnień do emisji CO2, generujące kolejne koszty, które swoje odzwierciedlenie znajdują w wyższych cenach produktów i usług. Transformacja energetyczna w Polsce rzeczywiście się odbywa, ale wymaga czasu.  Naszym zadaniem jako PFR jest wspieranie przedsiębiorców i inwestorów w realizacji ambitnych projektów energetycznych, aby zielona transformacja przyspieszała – mówi Paweł Borys, prezes zarządu PFR.

Kleczew Solar & Wind będzie jednym z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej, a także pierwszym wielkoskalowym projektem łączącym energię solarną i wiatrową w Polsce. W pierwszym etapie projektu do sieci przyłączonych zostanie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz do 19,2 MW turbin wiatrowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, w tym nowoczesnych paneli fotowoltaicznych n-type, elektrownia w Kleczewie będzie w stanie zasilić ok. 100 000 gospodarstw domowych. W kolejnych etapach rozbudowy elektrownia może zostać powiększona do ok. 250 MWp w części solarnej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii. Energia z farmy w Kleczewie popłynie jeszcze w 2023 roku.

– To dla nas strategicznie ważny projekt. Kleczew Solar & Wind jest jedną z największych inwestycji infrastrukturalnych w regionie. Powstaje w znacznej części na terenach rekultywowanych, objętych historycznie wydobyciem węgla brunatnego. To symboliczny i ważny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienia taniej i czystej energii elektrycznej. Przygotowując się wraz z Ergy do budowy projektu, zwracaliśmy szczególną uwagę na znaczący udział renomowanych polskich dostawców i wykonawców w łańcuchu dostaw oraz umożliwienie dalszej rozbudowy projektu. Dlatego niezwykle ważne dla nas było zaangażowanie PFR, które pozwala myśleć o dynamicznym rozwoju i rozbudowie projektu, pomimo podwyższonej zmienności cenowej i regulacyjnej na rynku elektroenergetycznym. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i zaangażowania zespołu inwestycyjnego Polskiego Funduszu Rozwoju, z którymi mamy przyjemność współpracować – mówi Andrzej Lewandowski, prezes zarządu Lewandpol Holding.

Mimo dynamicznych zmian na rynkach energii i niestabilnej sytuacji geopolitycznej,  realizacja strategii PFR Green Hub, inwestowania w polskie firmy, technologie i projekty z obszaru transformacji energetycznej przynosi konkretne efekty. Dążymy do tego, aby takich projektów, jak Kleczew Solar & Wind było w Polsce znacznie więcej. PFR chce być partnerem dla polskich championów z branży OZE. Tak w praktyce wygląda budowanie polskiego łańcucha wartości w transformacji energetycznej – mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu PFR.

Całkowite finansowanie zewnętrzne zabezpieczone na potrzeby realizacji inwestycji wyniosło 866 milionów PLN. Transakcja odbyła się przy wsparciu kancelarii prawnych CMS (w roli doradcy kredytobiorcy) oraz GESSEL (w roli doradcy PFR).

Projekt został przygotowany przez spółkę E&G z Grupy Lewandpol jako Inwestora oraz Ergy jako Asset Managera projektu i doradcy finansowego Inwestora.

Źródło: PFR

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika