Pierwsze słoneczne megawaty TAURONA

16 grudnia 2019
Pierwsze słoneczne megawaty TAURONA

TAURON Ekoenergia podpisał umowę na zakup projektu elektrowni fotowoltaicznej, znajdującej się w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim, od spółki Aval-1. Elektrownia słoneczna Choszczno to pierwszy obiekt w grupie TAURON, który będzie produkował energię elektryczną ze słońca. Planowany termin oddania elektrowni do użytku to 2021 rok.

Za realizację inwestycji odpowiadać będzie spółka TAURON Ekoenergia. Całkowity koszt budowy szacowany jest na 15 mln złotych za 6 MW (megawatów). Elektrownia  fotowoltaiczna będzie produkowała 6GWh (gigawatogodzin) rocznie i będzie działać od 2021 do 2045 roku.

Zielony Zwrot TAURONA nabiera tempa, we wrześniu nasz portfel wytwórczy wzbogacił się o pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 180MW – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Po realizacji zainicjowanego dziś projektu wzbogacimy naszą flotę wytwórczą o 6 MW energii ze słońca  – dodaje prezes TAURONA.

Zwiększenie do ponad 65 procent udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym TAURONA – to najważniejsze założenie aktualizacji kierunków strategicznych Grupy. Nowe kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która będzie podstawą budowy wartości Grupy TAURON. Do 2025 roku planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), elektrownie fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej Grupy TAURON do blisko 30 procent w 2025 roku i ponad 65 procent w 2030.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika