...

Moduł PV bez punktów zapalnych i odporny na zacienienie

27 marca 2020
Moduł PV bez punktów zapalnych i odporny na zacienienie

AE Solar – niemiecki innowator w branży energii słonecznej – wkracza na polski rynek.

Zespół badawczo-rozwojowy firmy koncentruje się na innowacyjnych technologiach fotowoltaicznych. Wkładany wysiłek w badania pozwala AE Solar dostarczać produkty najwyższej jakości. W efekcie firma opracowała pierwszy na świecie odporny na zacienienie, bez punktów zapalnych moduł PV gotowy do masowej produkcji.

Jak działa moduł fotowoltaiczny odporny na zacienienie, wolny od punktów zapalnych?

W modułach fotowoltaicznych bez punktów zapalnych opracowanych przez AE Solar zastosowano diody bypass pomiędzy poszczególnymi ogniwami, aby uniknąć konsekwencji zacienienia. Diody obejściowe są zainstalowane pomiędzy każdą komórką obejścia PV (Poly, Mono, Double Glass, Bifacial). Sprawia to, że każda komórka jest chroniona przed gorącymi punktami i efekt zacienienia jest zredukowany, co znacznie zmniejsza straty mocy wyjściowej modułu PV.

Zastosowana innowacja ma taki sam efekt jak trzy diody obejściowe w puszce przyłączeniowej standardowych modułów, ale jest wiele razy bardziej skuteczna, ponieważ dla 72 komórek są 72 diody, a dla 60 komórek jest 60 diod. To zapobiega przegrzaniu komórek i wydłuża czas wytwarzania energii w elektrowniach słonecznych oraz konfiguracje instalacji (testowane przez Fraunhofer CSP). Moduł ten jest prostszy niż jakakolwiek inteligentna elektronika i optymalizatory, które są stosowane do tych samych celów. Rozwiązanie jest tańsze, bardziej niezawodne, niż jego odpowiedniki składające się tylko z jednego rodzaju części pod szkłem laminowanym, i wreszcie – zapewnia lepszą wydajność w porównaniu z dowolną istniejącą komercyjną technologią na dużą skalę.

Alter Energia Sp. z o.o. jako autoryzowany dostawca posiada moce dostępne od 260 W do 385 W, moduły fotowoltaiczne AE odporne na zacienienie i wolne od punktów zapalnych, które oferują do 30% większą moc wyjściową w porównaniu do standardowych modułów fotowoltaicznych.

 

O firmie AE Solar

AE Solar GmbH została założona przez dr Aleksandra Maiera i jego braci Waldemara Maiera oraz Victora Maier w Konigsbrunn, w  Niemczech w 2003 roku. AE Solar koncentruje się na produkcji modułów fotowoltaicznych i wybiera tylko najwyższej jakości materiały i komponenty. Firma posiada zautomatyzowane linie produkcyjne światowej klasy, co umożliwia jej oferowanie produktów wysokiej jakości w konkurencyjnej cenie. Niemieccy inżynierowie nadzorują proces produkcji, testują i dbają o każdy moduł, od lutowania do pakowania, aby produkty spełniały najwyższe światowe standardy.

W 2019 roku firma uruchomiła w Europie produkcję modułów fotowoltaicznych. Fabryka jest wyposażona w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne, a jej moc produkcyjna wynosi 500 MW rocznie. Obiekt o powierzchni 10 000 m² produkuje moduły poli i mono PV wykorzystujące ogniwa PERC według europejskiej listy materiałów w produktach na rynek amerykański i unijny. Linia produktów obejmuje również modele z przezroczystym arkuszem tylnym, komórkami bifacial i technologią Smart Shading Resistant Free-Spot Free.

Całkowita roczna zdolność produkcyjna AE Solar wynosi ponad 1 GW (fabryki w Gruzji i Chinach) i istnieją plany ekspansji w najbliższej przyszłości. AE Solar jest obecna w ponad 70 krajach.

Alter Energia Sp. z o.o. jest jedną z pierwszych firm w Polsce, która jest autoryzowanym dystrybutorem tej marki.