Pierwszy na świecie system chodnikowych paneli fotowoltaicznych

29 stycznia 2018
Pierwszy na świecie system chodnikowych paneli fotowoltaicznych

Prologis Inc., globalny lider nieruchomości logistycznych, zakończył z sukcesem projekt pilotażowy realizowany z węgierskim start-upem Platio – dostarczającym estetyczne i ergonomiczne systemy odnawialnej energii, w których zastosowano wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu, bardzo wydajne panele słoneczne montowane w płytach chodnikowych.

Prologis Park Budapest-Harbor jest pierwszym centrum logistycznym na świecie, które na co dzień wykorzystuje to ekologiczne rozwiązanie technologiczne.

Panele słoneczne o łącznej powierzchni 4,7 mkw. są zamontowane w chodniku znajdującym się w pobliżu stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenie parku. W słoneczne dni system o mocy szczytowej 720 Wp zasili wspomnianą stację zieloną energią; z kolei niezużyta energia zostanie wykorzystana przez pobliski budynek biurowy.

W Prologis zrównoważony rozwój jest podstawą naszych działań, a nawet więcej – jest wpisany w nasze DNA. Wprowadzamy wiele ekologicznych rozwiązań w naszych magazynach, a z myślą o kolejnych innowacjach skupiamy naszą uwagę na testowaniu technologii przyszłości, takich jak odnawialne źródła energii i rozwiązania oferowane przez Platio. Nasi klienci wiedzą, że współpraca z Prologis może pomóc im w skutecznym i bardziej zrównoważonym prowadzeniu działalności – powiedział László Kemenes, senior vice president and country manager Prologis na Węgrzech.

Zależy nam na znalezieniu kluczowych partnerów, którzy wspierają innowacyjne technologie i mogą dać nam szansę na przetestowanie nowych możliwości ich stosowania. Z pomocą Prologis udało nam się zainstalować nasze pierwsze rozwiązanie dla stacji ładowania samochodów elektrycznych, co jest dla nas niewątpliwie kamieniem milowym i stanowi część naszej misji wspierania rozwoju e-mobilności – mówi Miklós Illyés, współzałożyciel Platio.

Prologis Park Budapest-Harbor znajduje się na południowym krańcu Budapesztu, w dzielnicy 22, po zachodniej stronie Dunaju. Park, składający się z 10 budynków o łącznej powierzchni 132 tys. mkw., z możliwością rozbudowy o kolejne 27 tys. mkw. w przyszłości, ma doskonały dostęp do międzynarodowych tras handlowych przez drogę krajową N6 oraz autostrady M0 i M6.

Prologis Park Budapest-Harbor posiada wyjątkową lokalizację z doskonałym dostępem do transportu publicznego oraz kolei. Oferuje usługi profesjonalnego zarządzania nieruchomościami, posiada tereny rekreacyjne z boiskiem do piłki nożnej i ogródkiem warzywnym oraz oczyszczalnię ścieków.

Z portfolio o powierzchni 688 tys. mkw. powierzchni magazynowej Prologis jest wiodącym dostawcą obiektów dystrybucyjnych na Węgrzech (stan na 31 grudnia 2017 roku).

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika