BGK zakończył kontraktację wszystkich środków z Funduszu Wsparcia Energetyki (FWE) z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), na trzy miesiące przed wyznaczonym terminem zakontraktowano pełną pulę 67,2 mld zł. Ponad 61 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci elektroenergetycznych, a blisko 6 mld zł na projekty związane z odnawialnymi źródłami energii w tym na fotowoltaikę i magazyny energii.
W ramach FWE podpisano łącznie 22 umowy. Sześć z nich, o wartości ponad 61 mld zł, dotyczy modernizacji i rozbudowy sieci elektroenergetycznych. Kolejne 16 umów, na kwotę blisko 6 mld zł, wspiera projekty transformacji energetycznej związane z OZE.
–Pełna kontraktacja środków z Funduszu Wsparcia Energetyki pokazuje, że transformacja energetyczna staje się dziś jednym z filarów odporności państwa. Nowoczesne sieci oraz rozwój OZE decydują dziś nie tylko o stabilności dostaw energii, ale także o tempie rozwoju całej gospodarki. Gospodarki zdolnej odpowiadać na wyzwania klimatyczne i technologiczne, zwłaszcza cyfrowe, ale także zapewniającej rezyliencję regionów i stabilność dla kolejnych pokoleń – mówi prof. zw. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu BGK.
Korzyści dla całej gospodarki
Rozwój sieci elektroenergetycznych jest dziś jednym z kluczowych warunków skutecznej transformacji energetycznej. Bez nowoczesnej, elastycznej i odpornej infrastruktury niemożliwe byłoby szybkie przyłączanie nowych źródeł odnawialnych, rozwój energetyki rozproszonej, elektryfikacja kolejnych sektorów gospodarki czy bezpieczna obsługa rosnącego zapotrzebowania na energię. FWE wzmacnia więc fundamenty przyszłego systemu energetycznego Polski.
Fundusz odpowiada również na szersze przemiany zachodzące w gospodarce. Transformacja energetyczna coraz mocniej łączy się z transformacją cyfrową, rozwojem przemysłu, bezpieczeństwem państwa i konkurencyjnością przedsiębiorstw. Rosnące zapotrzebowanie na energię, zmieniający się profil jej zużycia oraz potrzeba uniezależniania się od paliw kopalnych sprawiają, że inwestycje w sieci i OZE stają się jednym z warunków dalszego rozwoju kraju.
Środki z FWE mają umożliwić budowę ponad 87 tys. km sieci elektroenergetycznych oraz modernizację blisko 60 tys. km istniejącej infrastruktury. Inwestycje finansowane z Funduszu mają również przełożyć się na 24 391,8 GWh łącznej redukcji zużycia energii pierwotnej oraz 2,9 GW mocy zainstalowanej w nowych odnawialnych źródłach energii.
Przykłady przedsięwzięć
Wśród przykładów umów podpisanych w ramach FWE są projekty realizowane z udziałem Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Tauronu. To przedsięwzięcia wpisujące się w główne cele Funduszu: rozwój i modernizację infrastruktury elektroenergetycznej, zwiększenie możliwości integracji odnawialnych źródeł energii oraz wzmocnienie stabilności systemu.
– Fundusz Wsparcia Energetyki stanowi istotne narzędzie stabilnego finansowania transformacji sektora. TAURON jako pierwszy w Polsce pozyskał środki z tego mechanizmu i pozostaje liderem w ich efektywnym wykorzystaniu, także w szerszym zakresie źródeł finansowania. Pozyskane środki — ok. 16 mld zł na rozwój i modernizację sieci dystrybucyjnej oraz blisko 500 mln zł na rozwój OZE i magazynów energii — wspierają realizację naszych strategicznych celów, w tym zwiększenie zdolności przyłączeniowych i poprawę niezawodności dostaw. Współpraca z BGK wpisuje się w nasze podejście do odpowiedzialnego i długoterminowego zarządzania finansami – mówi Krzysztof Surma, wiceprezes zarządu ds. finansów, Tauron.
Celem Funduszu Wsparcia Energetyki jest wspieranie zielonych rozwiązań, które usprawniają procesy energetyczne, poprawiają efektywność sieci, racjonalizują zużycie energii i wspierają inwestycje w odnawialne źródła energii. Projekty finansowane z FWE mają przyczyniać się do zmniejszenia zależności Polski od paliw kopalnych oraz umożliwiać dalszą transformację energetyczną poprzez rozwój OZE i zwiększenie zdolności sieci do integracji nowych źródeł energii.
Efekty FWE będą odczuwalne nie tylko w sektorze energetycznym. Nowoczesne sieci, większa elastyczność systemu i rozwój odnawialnych źródeł energii oznaczają niższe koszty transformacji dla przedsiębiorstw, samorządów i gospodarstw domowych. To także większa odporność gospodarki na wahania cen paliw, bardziej stabilne warunki dla inwestycji i lepsze przygotowanie kraju do kolejnych etapów dekarbonizacji.
Konferencja prasowa podsumowująca FWE odbyła się w dniu 18. czerwca br. w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział: prof. zw. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego oraz przedstawiciele największych spółek sektora energetycznego zaangażowanych w projekty realizowane dzięki wsparciu Funduszu: Agnieszka Okońska, wiceprezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Krzysztof Surma, wiceprezes zarządu ds. finansów, Tauron.
Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Surma, wiceprezes zarządu ds. finansów, Tauron, prof. zw. dr hab. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Agnieszka Okońska, wiceprezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Fot. Magazyn Fotowoltaika
