Polski rynek fotowoltaiki – stan aktualny i perspektywy rozwoju. VII Targi RENEXPO® Poland 2017

22 sierpnia 2017
Polski rynek fotowoltaiki – stan aktualny i perspektywy rozwoju. VII Targi RENEXPO® Poland 2017

Na jakim etapie rozwoju  znajduje się polska branża fotowoltaiczna? Czy w najbliższym czasie możliwe będzie pełniejsze wykorzystanie potencjału rynku PV w Polsce? Wszystko wskazuje na to, że tak, rynek fotowoltaiki wszedł bowiem w fazę dynamicznych zmian,  co ma olbrzymie znaczenie w kontekście odnawialnych źródeł energii. Ten temat zostanie szeroko przedstawiony podczas Targów Energii Odnawialnej  i Efektywności Energetycznej i znajdzie swoje odzwierciedlenie zarówno w wydarzeniach merytorycznych, jak i ofercie wystawców. Siódma edycja Targów RENEXPO® Poland 2017 odbędzie się w dniach 25-27 października  w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Organizatorem wydarzenia  jest  REECO Poland.

Jak wynika z raportów RWE Polska oraz Instytutu Energetyki Odnawialnej, rola alternatywnych źródeł energii w Polsce wzrasta.  Wyraźny rozwój OZE dobrze widoczny jest na przykładzie sektora fotowoltaiki. Niestabilność przepisów, niepewność dotacji w 2016 roku oraz niejasne warunki wsparcia inwestorów na rok 2017 nie powstrzymały rozwoju technologicznego zarówno w dziedzinie mikroinstalacji, jak i instalacji fotowoltaicznych o większej mocy. Najnowsze badania przeprowadzone przez Instytut Energetyki Odnawialnej (raport z maja 2017 roku za rok 2016) wykazują bowiem, że w polskim sektorze PV drzemie olbrzymi potencjał.  Zdolności produkcyjne badanych firm w ubiegłym roku wynosiły 143 MW rocznie i były wykorzystywane zaledwie w około 20%, co więcej – mogą one znacznie wzrosnąć w roku 2017 do 223 MW rocznie na skutek rozbudowy linii produkcyjnych. Z wypowiedzi ankietowanych firm wynika, że  fotowoltaika najszybciej rozwinie się w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, czyli prosumentów biznesowych, osiągając moc 20-200 kW.  W takiej sytuacji warto stworzyć program badawczy, a także wzmocnić wsparcie w kontekście rozwoju technologicznego sektora fotowoltaiki, który najwyraźniej  ma olbrzymie zasoby produkcyjne. Czy faktycznie takie ruchy dokonają się w najbliższym czasie? Na jakie nowe modele finansowania fotowoltaiki w Polsce możemy liczyć? Na takie i podobne pytania postarają się odpowiedzieć prelegenci  międzynarodowej konferencji  „Fotowoltaika w Polsce”, która odbędzie się pierwszego dnia Targów RENEXPO® Poland 2017, 25 października. Okazją do prezentacji najnowszych dokonań technologicznych w tej dziedzinie  będzie natomiast szóste Forum PV zaplanowane trzeciego dnia targów – 27 października. Oba wydarzenia powstają  we współpracy z Polskim Towarzystwem Fotowoltaiki (PTPV), a w szczególności – z dr Stanisławem Pietruszko, prezesem PTPV.

 

Fotowoltaika w Polsce i Forum PV

Podczas konferencji „Fotowoltaika w Polsce – polska fotowoltaika u progu zmian” przedstawiciele Komisji Europejskiej i europejskiego stowarzyszenia branży solarnej – SolarPower Europe przedstawią stan fotowoltaiki na świecie i kierunki jej rozwoju. Zostaną również omówione najważniejsze i najbardziej aktualne tematy dotyczące perspektywy rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce.  Prelegenci duży nacisk położą na zagadnienia dotyczące jakości modułów fotowoltaicznych, od których w dużej mierze zależy uzysk energetyczny systemów  PV oraz ich  trwałość. Nie zabraknie również przedstawienia specyficznych problemów związanych z przepisami prawno-administracyjnymi, projektowaniem, instalowaniem, przyłączaniem do sieci oraz monitorowaniem i serwisem systemów PV o dużej mocy (elektrownie przemysłowe). Pojawi się także aktualny temat nowych możliwości finansowania fotowoltaiki oraz zagadnienie samokonsumpcji dla systemów instalowanych na dachach przedsiębiorstw i budynków wielorodzinnych.  Konferencja skierowana jest zarówno do bezpośrednich, jak i pośrednich  przedstawicieli sektora PV oraz branży energetycznej, do których należą m.in.: wykonawcy, dystrybutorzy, zakłady energetyczne, operatorzy sieci przesyłowych i reprezentanci sektora usług związanych z branżą PV (banki, firmy konsultingowe, kancelarie prawne) i  przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOSiGW). – To będzie już siódma edycja konferencji poświęconej fotowoltaice w Polsce i trzeba przyznać, że wydarzenie cieszy się wśród słuchaczy każdego roku wielką popularnością, skupiając przy tym wielu gości z zagranicy – mówi Małgorzata Bartkowski, Project Manager Targów RENEXPO® Poland 2017.  

Niezwykle interesująco zapowiada się również Forum PV, podczas którego firmy uczestniczące w targach  zaprezentują swoje najnowsze dokonania i nowości technologiczne w dziedzinie fotowoltaiki. Forum zakończy się dyskusją i pytaniami otwartymi do prelegentów.

 

Produkty i usługi z sektora PV

Wydarzenia merytoryczne poświęcone zagadnieniom fotowoltaiki zostaną wsparte interesującą ofertą firm z branży PV, wśród których na tegorocznych targach będzie można znaleźć m.in.: Huawei, Globtechnic Sp. z o.o, BRUK-BET  SOLAR, SEMICON Sp. z o.o., FreeVolt Sp. z o.o., Corab Sp. z o.o., Jean Müller Polska Sp. z o.o., SOLTEC s.c.,  SunSol Sp. z o.o., ALUMERO Metal Components Sp. z o.o., BayWa r.e. Solar Energy Systems GmbH, IBC SOLAR s. r. o., Photomate s.r.o. Na zwiedzających będą również czekać produkty i usługi z pozostałych sektorów OZE, jak: wytwarzanie energii z drewna, biomasy, biogazu i biopaliwa (bioenergia); energia wiatrowa, CHP – kogeneracja; energooszczędne budownictwo i renowacja budynków; energia wodna; pompy ciepła; energia geotermiczna;  energia słoneczna.

Targi  RENEXPO® Poland od lat stanowią międzynarodową platformę spotkań ekspertów z branży odnawialnych źródeł energii i  jednocześnie pokazują potencjał oraz możliwości rozwoju tego rynku w Polsce. Wyróżniają się rozbudowaną częścią merytoryczną, skłaniającą do dyskusji i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Trzy dni targowe to jednocześnie trzy dni wypełnione międzynarodowymi konferencjami, forami branżowymi i kongresami, podczas których omawiane są istotne dla rynku OZE tematy. Tegoroczne wydarzenia towarzyszące będą dotyczyć najpopularniejszych tematów, wśród których oprócz fotowoltaiki znajdą się:  energia czerpana z biogazu, energetyka wodna, samochody elektryczne , magazynowanie energii, efektywność energetyczna. Pojawi się również nowe zagadnienie – inteligentne rozwiązania w energetyce. Ponadto tradycyjnie targi umożliwią rozszerzenie sieci cennych  kontaktów biznesowych w ramach „Spotkań kooperacyjnych”.

 

Zasady wstępu na targi i wydarzenia towarzyszące

Wstęp na Targi RENEXPO® Poland  2017 jest bezpłatny po dokonaniu wcześniejszej rejestracji online na stronie www.renexpo-warsaw.com w zakładce „Odwiedzający”. W konferencji „Fotowoltaika w Polsce” można uczestniczyć po dokonaniu wcześniejszej rejestracji i zakupie biletu wstępu, natomiast uczestnictwo w Forum PV jest bezpłatne, wymaga jedynie wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej organizatora targów www.renexpo-warsaw.com.