Potwierdzenie jakości polskich konstrukcji dla PV

1 lutego 2024
Potwierdzenie jakości polskich konstrukcji dla PV

Enson, polski producent konstrukcji wsporczych pod moduły fotowoltaiczne, otrzymał certyfikat od uznanego producenta modułów HJT, który przetestował rozwiązania polskiej firmy i rekomenduje je do stosowania dla wymagających modułów o mocy powyżej 700 Wp.

Coraz więcej firm dostarcza  moduły fotowoltaiczne o mocy ponad 700 Wp do wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych . Wraz z mocą rośnie również rozmiar modułu. To stawia wyzwania przed producentami konstrukcji.

Wielkość modułu ma spore znaczenie przy projektowaniu – mówi Karol Gnoza, szef działu projektowego  enson – Wymusza to na projektantach zwiększenie rozstawu profili. Muszą jednak pamiętać o zachowaniu sztywności całej konstrukcji. Nie sztuką jest zwiększać przekrój profili. To tylko zwiesza wagę oraz podatność profili na skręcanie. Dlatego nasz dział badań współpracuje z producentami modułów, szukając innych rozwiązań. – dodaje.

Po szczegółowej analizie przeprowadzonej przez inżynierów działu technicznego amerykańskiego producenta modułów Mysolar.pro  enson otrzymał certyfikat potwierdzający, że zastosowane rozwiązania konstrukcji polskiego producenta są bezpieczne dla modułów o mocy 720 W.

Tak duża moc modułu charakteryzuje się nietypowym  rozmiarem. Niektóre z modeli mają ponad 3 m2 powierzchni i większość standardowych rozwiązań dostępnych na rynku nie jest w stanie zapewnić wystarczającej stabilności konstrukcji. To może powodować uszkadzanie modułów – zauważa Łukasz Mrazek, Business Development Manager w enson.

Otrzymanie aprobaty Mysolar podkreśla, że autorskie podejście do projektowania konstrukcji sprawdza się szczególnie przy wymagających inwestycjach.

Duże moduły fotowoltaiczne, takie jak bifacial Mysolar 720 W w technologii HJT, wymagają dedykowanych konstrukcji. Jako producent specjalizujący się w produkcji rozwiązań dla projektów wielkoskalowych, skupiamy się nie tylko na produkcji modułów, ale także na ich prawidłowym montażu. Dlatego doceniamy profesjonalne podejście enson do projektowania konstrukcji dedykowanych największym i najmocniejszym panelom 720 W – podkreśla Harry Lee Managing Direct Mysolar.

Enson od dłuższego czasu współpracuje z największymi producentami modułów z listy Tier 1. W najbliższym czasie firma spodziewa się kolejnych aprobaty od innych producentów modułów.

Jesteśmy podekscytowani, że jako pierwsi na świecie otrzymaliśmy tę certyfikację. To potwierdzenie naszego elastycznego i otwartego podejścia do każdej inwestycji wykorzystującej nasze konstrukcje. enson zawsze dąży do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa swoich rozwiązań. Oczekują tego inwestorzy wielkoskalowych farm. Ta aprobata jest tego najlepszym dowodem” – dodaje Ewa Owczarz-Ciszek, Prezes Zarządu firmy enson.

Enson to polski producent konstrukcji dla branży PV. Tylko w Polsce zainstalowanych jest ponad 400 MW z ich rozwiązaniami. Firma buduje pod Łodzią nowy zakład produkcyjny, który zwiększy zdolności produkcyjne na potrzeby 1,5 GW instalacji PV rocznie. Jest częścią międzynarodowej grupy TDJ.

Źródło: enson

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika