Projekt AutoPV – zautomatyzowane rozwiązania budowy farmy słonecznej

25 października 2024
Projekt AutoPV  – zautomatyzowane rozwiązania budowy farmy słonecznej

EDP po raz pierwszy na świecie przetestował naswojej farmie fotowoltaicznej, rozwiązanie technologiczne oparte na robotyce izaawansowanej informatyce, opracowane przez firmę Comau. Projekt o nazwie AutoPV, zlokalizowany w Peñaflor w hiszpańskiej prowincji Valladolid, zastosuje zautomatyzowane rozwiązania technologii Hyperflex na części farmy o mocy 3 MW, stanowiącej fragment większej instalacji o mocy zainstalowanej 122 MW.

W 2022 roku EDP rozpoczęła badanie dostępnych technologii, a po kilku fazach analiz, w lipcu tego roku wdrożyła projekt AutoPV.

Inwestując w proces automatyzacji, EDP dąży do zwiększenia wydajności w budowie farm słonecznych. Celem jest znaczne przyspieszenie realizacji inwestycji, w tym skrócenie czasu montażu konstrukcji modułów fotowoltaicznych nawet o 50%. Ten model współpracy człowieka z maszyną pozwala robotom wykonywać najcięższe zadania, takie jak obsługa konstrukcji i modułów słonecznych. Dzięki temu pracownicy mogą skoncentrować się na bardziej wyspecjalizowanych funkcjach technicznych, tworząc efektywną równowagę między technologią a ludzką wiedzą.

Oprócz poprawy efektywności, automatyzacja bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w miejscu pracy. Proces ten otwiera pole do ciągłego doskonalenia. Dzięki zautomatyzowanej technologii możemy stale ulepszać nasze metody, analizując dane z każdego projektu. W efekcie farmy słoneczne budowane są szybciej i sprawniej, przyczyniając się do rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Projekt wspierany jest technologią automatyzacji włoskiej firmy Comau, specjalizującej się w projektowaniu i produkcji robotów oraz rozwiązań automatyzacyjnych dla różnych sektorów, takich jak motoryzacja czy przemysł stoczniowy. W pilotażowym projekcie część farmy słonecznej powstaje przy użyciu mobilnej fabryki zwanej Hyperflex. Fabryka ta składa się z automatycznej stacji montażowej, gdzie wstępnie montowana jest konstrukcja fotowoltaiczna, oraz łazika, który transportuje i ustawia tę konstrukcję w docelowym miejscu na ziemi. Cały ten system jest przewożony ciężarówkami do parku słonecznego, gdzie następnie jest budowany i montowany na miejscu. Zautomatyzowana budowa z Hyperflex i łazikiem obejmuje trzy główne fazy: rozładunek i montaż z ciężarówki, działanie (tj. budowę konstrukcji) oraz demontaż do następnego projektu.

Obecnie 98% całej energii produkowanej przez EDP pochodzi już ze źródeł odnawialnych, w tym z energii słonecznej, gdzie firma posiada zainstalowaną moc słoneczną przekraczającą 4 GW. EDP jako lider globalnej transformacji energetycznej, utrzymuje ambitne cele zrównoważonego rozwoju, w tym zobowiązanie do rezygnacji z wytwarzania energii z węgla do 2025 roku, bycia w 100% ekologiczną do 2030 roku i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 roku.

Źródło: EDP