Projekt referencyjny o mocy 10 MW

7 marca 2017
Projekt referencyjny o mocy 10 MW

Tuż pod koniec 2016 r. Grupa SolarMax zrealizowała projekt referencyjny o mocy 10 MW, odnotowując w ten sposób pomyślne zakończenie roku obrotowego 2016. Deweloper projektu – firma actensys GmbH zainstalowała 24 centralne inwertery TS-SV 360 firmy SolarMax na farmie fotowoltaicznej Körbelitz II w powiecie Jerichower w niemieckim kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Elektrownia słoneczna jest gotowa do pracy od dnia 31 grudnia 2016 r., a zostanie uruchomiona zgodnie z planem, w momencie podłączenia z siecią w maju br.

Pierwsze zastosowanie SolarMax TS-SV 360

Projekt Körbelitz II jest pierwszym wdrożeniem centralnego falownika SolarMax TS-SV 360. SolarMax zaprojektowany został jako urządzenie o napięciu 360 kV i dedykowany jest specjalnie dla instalacji fotowoltaicznych na dużą skalę. – Opracowaliśmy SolarMax TS-SV 360 specjalnie dla projektów takich jak Körbelitz II, ponieważ maksymalizuje on wydajność dużych instalacji fotowoltaicznych – mówi Pierre Kraus, dyrektor sprzedaży SolarMAX i Service GmbH.

W centralnych falownikach typu TS-SV zastosowano wysokiej klasy kondensatory foliowe. Dzięki inteligentnej kontroli pracy półprzewodników mocy, falowniki są szczególnie trwałe i niezawodne. Zintegrowane rejestratory danych gromadzą informacje w zakresie produkcji energii elektrycznej, wartościach maksymalnych oraz godzinach pracy instalacji fotowoltaicznej przez okres do 10 lat. Falowniki mogą być zintegrowane z systemem komunikacyjnym MaxComm poprzez interfejsy RS485 lub Ethernet. TS-SV 360 ma sprawność EURO na poziomie 97 proc. i wydajność adaptacyjną MMP równą 99,9 proc.

Falowniki mogą być łatwo odłączane od generatora fotowoltaicznego i sieci za pomocą wyłączników prądu stałego i zmiennego, które są dostępne na zewnątrz urządzenia. Przetwornice TS-SV, oczywiście, są zgodne z dyrektywą średniego napięcia i mogą aktywnie wspierać sieć elektroenergetyczną w zakresie mocy biernej lub pozostają w niej podczas krótkich przerw w zasilaniu.

Popyt na rozwiązania związane z magazynowaniem energii wzrośnie w 2017 r. Firma actensys GmbH zastosowała również falowniki SolarMAX w innym projekcie fotowoltaicznym – Neuenbrook II PV w miejscowości Steinburg w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Farma słoneczna o mocy 7,6 MW zostanie również wyposażona w falowniki typu SolarMax TS-SV 360. Projekt ten jest jednak tylko jednym z powodów, dla których Kraus nie może się doczekać nowego roku obrotowego z takim optymizmem. – 2017 to pierwszy rok, w którym przychody z tytułu gwarantowanego zakupu prądu nie będą ponownie zmniejszone, a to przyczyni się do ustabilizowania rynku – mówi Kraus.

Kraus oczekuje dalszego zwiększenia rozwoju biznesu na rynku fotowoltaicznych instalacji dachowych, zwłaszcza w połączeniu z urządzeniami magazynującymi energię. – Krajowe zużycie energii słonecznej staje się coraz bardziej opłacalne – choćby dlatego dotacje rządowej instytucji finansowej KfW na zakup urządzeń magazynujących energię będą reaktywowane w 2017 r. – mówi. – Dzięki temu spodziewamy się impulsu do wzrostu zainteresowania naszymi magazynami energii MaxStorage, do czego wydatnie powinien przyczynić się cykl prezentacji tych urządzeń zapoczątkowany w 2017 r. – dodaje Kraus.

 

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika