Przesuwanie granic technologii – wydajniejsze, tańsze i lżejsze kosmiczne panele słoneczne

20 grudnia 2022
Przesuwanie granic technologii – wydajniejsze, tańsze i lżejsze kosmiczne panele słoneczne

Firma Airbus Defence and Space wybrała Uniwersytet Nowej Południowej Walii (UNSW) w Sydney do przeprowadzenia 3,5-letniego projektu badawczego mającego na celu opracowanie wysokowydajnych ogniw słonecznych do wykorzystania w kosmosie. Badania pomogą podnieść wydajność fotowoltaicznych ogniw słonecznych dla przestrzeni kosmicznej do granic możliwości, zarówno pod względem wydajności, jak i stabilności w środowisku kosmicznym.

Airbus Defence and Space dostarcza energię do satelitów od 1979 roku. Ponad 85 misji kosmicznych odbyło się lub odbywa się z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych, z których wszystkie zostały pomyślnie rozmieszczone w przestrzeni kosmicznej i działają bezawaryjnie zgodnie z oczekiwaniami użytkowników.

Projekt badawczy będzie prowadzony przez profesora Neda Ekinsa-Daukesa z UNSW Sydney School of Photovoltaic & Renewable Energy Engineering. Prof. Ekins-Daukes opracował wcześniej nanostrukturalne absorbery fotowoltaiczne o zrównoważonym naprężeniu, które są przydatne do konwersji energii słonecznej w środowisku kosmicznym. Badania nad wysokowydajnymi ogniwami słonecznymi mogą pomóc przedłużyć żywotność statku kosmicznego i doprowadzić do powstania lekkich i tańszych paneli słonecznych.

Ten projekt badawczy koncentruje się na ogniwach słonecznych, które są obecnie używane do zasilania statków kosmicznych, składających się z kilku różnych warstw materiałów półprzewodnikowych, które selektywnie pochłaniają różne części widma słonecznego. Selektywność sprawia, że ogniwa słoneczne działają wydajniej niż standardowe krzemowe ogniwa fotowoltaiczne stosowane na dachach domów. W ramach projektu zbadane zostaną zalety wprowadzenia wzorzystych, niepłaskich warstw do struktury ogniwa słonecznego. Techniki znane jako wychwytywanie światła śródmiąższowego mogą dodatkowo ograniczać określone długości fal światła kierując je do określonych warstw ogniwa słonecznego.

Wiceadmirał profesor Paul Maddison, dyrektor Instytutu Badań Obronnych UNSW, powiedział: Partnerstwo z Airbusem pozwoli wykorzystać mocne strony badawcze UNSW i możliwości w zakresie rozwoju wysokowydajnych ogniw słonecznych do użytku w kosmosie. Ten projekt jest doskonałym przykładem przyspieszania współpracy między przemysłem i środowiskiem akademickim w celu opracowywania i komercjalizacji technologii, które przynoszą korzyści i wspierają sektory obronne i kosmiczne w Australii.

Airbus ma ogromne doświadczenie w dostarczaniu pod klucz paneli fotowoltaicznych, zespołów fotowoltaicznych i zespołów ogniw słonecznych do zastosowań instytucjonalnych i komercyjnych. Firma oferuje również pełną gamę elektroniki – w tym układy sterowania mocą, układy przetwarzania mocy do napędu elektrycznego oraz kondycjonery energii elektrycznej.

Airbus Defence and Space Netherlands produkuje panele fotowoltaiczne na zamówienie dla klientów komercyjnych i instytucjonalnych. Dwie trzecie wszystkich satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA (European Space Agency) lata z holenderskimi panelami słonecznymi; od łowcy komet Rosetta i statku towarowego ATV, po misje obserwacji Ziemi Sentinel i satelity systemu nawigacji Galileo. Klienci amerykańscy również korzystają z technologii Airbus, czego przykładem jest pojazd Cygnus do zasilania ISS i satelita naukowy Dawn.

Źródło: Airbus Defence and Space                                                    Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika