Przetarg na budowę kolejnej farmy fotowoltaicznej PGE

7 kwietnia 2023
Przetarg na budowę kolejnej farmy fotowoltaicznej PGE

PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE uruchomiła postępowanie przetargowe na budowę kolejnej farmy fotowoltaicznej. Tym razem chodzi o elektrownię PV Jedlanka Stara o mocy 5 MW w powiecie radomskim na Mazowszu. Planowo instalacja składająca się z około 10 tys. modułów monokrystalicznych o mocy nie mniejszej niż 500 W każdy, zostanie wybudowana w drugiej połowie 2024 r.

Moduły zamontowane na farmie PV Jedlanka Stara będą bifacjalne. Oznacza to, że będą absorbować światło dwustronnie, zarówno  bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent.

Zgodnie z harmonogramem postępowanie przetargowe na nową instalację zakończy się w połowie kwietnia br. Wyłoniony wykonawca będzie miał ponad rok na uruchomienie instalacji.

Budowa farmy PV Jedlanka Stara jest częścią programu inwestycyjnego Grupy PGE dotyczącego energetyki słonecznej. Tylko w tym roku zostaną uruchomione kolejne 24 instalacje PV. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe jak i większe, o mocy kilkunastu, kilkudziesięciu a nawet stu megawatów.  Instalacje powstaną na terenie całej Polski. Najważniejsze z nich to: PV Jeziórko (100 MW – powiat tarnobrzeski), PV Augustynka (25 MW – powiat siemiatycki), PV Żółtańce (15 MW – powiat chełmski), PV Huszlew (13 MW – powiat łosicki), PV Gutki (12 MW – powiat grajewski), PV Pasterzowice (8 MW – powiat żagański) i PV Krotoszyn (5 MW – powiat krotoszyński).

Łącznie w 2023 r. Grupa PGE będzie mieć wybudowanych lub znajdujących się w trakcie budowy instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

Źródło: PGE

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika