Przetargi fotowoltaiczne II kwartał 2018 roku. Rozstrzygnięcia

2 października 2018
Przetargi fotowoltaiczne  II kwartał 2018 roku.  Rozstrzygnięcia

Serwis PressInfo.pl przygotował raport podsumowujący rozstrzygnięte przetargi w branży fotowoltaicznej w II kwartale 2018 roku. Analizie poddano wyłącznie postępowania pozytywnie rozstrzygnięte – takie, które zakończyły się wyłonieniem wykonawcy zamówienia publicznego.

Wynika z niego, że w analizowanym okresie w Polsce dokonano rozstrzygnięć 256 przetargów, w których opis przedmiotu związany był z tą branżą. W stosunku do poprzedniego okresu analizy – I kwartału 2018 roku – branża odnotowała delikatny wzrost liczby rozstrzygnięć przetargowych. Liczba ogłaszanych przetargów w poszczególnych miesiącach przedstawiała się następująco: kwiecień – 73, maj – 76, czerwiec – 107.

W okresie od kwietnia do czerwca 2018 roku inwestorzy z województwa lubelskiego ogłosili najwięcej rozstrzygnięć postępowań przetargowych – 62. . Drugi i trzeci wynik należał do zamawiających z województw warmińsko-mazurskiego (23) oraz śląskiego (22).

Najwięcej postępowań przetargowych wygrali przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego – 39, następne w kolejności znalazły się województwa podkarpackie z wynikiem 28 zwycięskich ofert oraz śląskie – 27.

Przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego wygrali przetargi na najwyższą łączną kwotę zamówień – ponad 135,6 mln zł. Nieco mniej środków finansowych popłynęło na konta wykonawców z województwa łódzkiego (110,4 mln zł). Trzecie w kolejności jest województwo podkarpackie z wynikiem finansowym niespełna 71 mln zł.

Niekwestionowanym zwycięzcą w odniesieniu do liczby wygranych postępowań przetargowych jest firma Solartime Sp. z o.o., która została wybrana do wykonania zamówienia 15 razy. Na drugim miejscu znalazła się firma Flexipower Group Sp. z o.o. Sp.K., która wygrała 11 razy. Powody do zadowolenia mają również: Antinus Sp. z o.o. oraz Petra Energia, dla których ostatni kwartał przyniósł możliwość podpisania ośmiu kontraktów. Pod względem łącznej wartości uzyskanej za wygrane postępowania na podium znalazły się firmy: Warbud SA, Flexipower Group Sp. z o.o. Sp.K. oraz Solartime Sp. z o.o.

Najdroższym przetargiem, który w całości dotyczył energii odnawialnej, było postępowanie ogłoszone przez Urząd Miasta i Gminy Tłuszcz. Jego przedmiot dotyczył realizacji (dostawa, montaż i rozruch) instalacji OZE w Gminie Tłuszcz i Mieście Zielonka. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Sanito Sp. z o.o. i tym samym stała się wykonawcą zamówienia o wartości 15 628 550,01 zł.

W II kwartale 2018 roku dokonano rozstrzygnięć przetargów (dotyczących branży fotowoltaicznej), których łączna wartość przekroczyła 531 mln zł.

Źródłem zebranych danych do raportu były w głównej mierze ogłoszenia opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych (66%) i Biuletynie Unijnych Zamówień Publicznych TED (34%) i są poprawne w takim samym stopniu co zgłoszone informacje.

Pełny raport w numerze 3/2018 Magazynu Fotowoltaika.