Qair uruchomił elektrownię fotowoltaiczną o mocy 60 MW

15 września 2023
Qair uruchomił elektrownię fotowoltaiczną o mocy 60 MW

Qair, niezależny producent energii odnawialnej, uruchamia wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd około 20 tysięcy gospodarstw domowych, redukując emisję dwutlenku węgla o 50 tysięcy ton rocznie.

 

 

Elektrownia fotowoltaiczna w Kaliszu Pomorskim to imponujący kompleks, obejmujący 82 hektary powierzchni całkowitej, na której zamontowano ponad 112 tysięcy modułów  solarnych oraz 240 falowników. Obiekt jest wyposażony w 8 stacji transformatorowych, a linia wysokiego napięcia (110kV) mierzy 11 kilometrów. Całość wyprodukowanej energii będzie, sprzedana klientom komercyjnym w ramach umów corporate Power Purchase Agreement (cPPA).  

Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju Spółki priorytetem są dla nas wielkoskalowe projekty, które pozwalają znacząco przyspieszyć proces dojścia do zeroemisyjnej gospodarki. Realizacja tego ambitnego planu nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność władz Gminy Kalisz Pomorski oraz lokalnej społeczności. Wspomniana postawa jest jednym z powodów utrzymywania przez województwo zachodniopomorskie pozycji lidera w produkcji zielonej energii. A dla nas stanowi dużą zachętę do lokowania kolejnych wielkoskalowych projektów właśnie tutaj. – mówi Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

Energia odnawialna jest niezwykle istotnym elementem sektora energetycznego, a wszelkie działania w zakresie jej wykorzystania to inwestycja w naszą przyszłość. Gmina Kalisz Pomorski zawsze wspiera projekty, które z jednej strony przysłużą się poprawie jakości życia naszych mieszkańców, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na piękny krajobraz naszej Gminy. – dodaje Janusz Garbacz, Burmistrz Kalisza Pomorskiego.

 

Qair konsekwentnie powiększa portfolio projektów fotowoltaicznych i wiatrowych. W 2024 roku moc operacyjna wszystkich elektrowni Spółki w Polsce przekroczy poziom 500 MW.

Inwestycja w Gminie Kalisz Pomorski została zrealizowana we współpracy z partnerami: SPIE Elbud Gdańsk S.A., Tensec Sp. z o.o., P&Q Sp. z o.o. oraz Inaccess. Spółka Energa umożliwiła przyłączenie elektrowni do sieci.

Źródło: Qair