Rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego

6 grudnia 2017
Rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego

Solliance osiągnął światowy rekord sprawności konwersji na poziomie ogniwa fotowoltaiczngo wynoszący 13,5% oraz 12,2% efektywności konwersji całego modułu fotowoltaicznego opartego na perowskitach. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu przemysłowych procesów tzw. roll-to-roll (R2R). Po ogłoszeniu przez konsorcjum wcześniejszego rekordu świata w tym zakresie obwieszczonego w tym roku, obecny przełom jest kolejnym krokiem w kierunku szybkiego wprowadzenia tej atrakcyjnej, wydajnej technologii produkcji ogniwa słonecznego.

Perowskity to być może najbardziej ekscytująca metoda wytwarzania energii słonecznej, która pojawiła się w ostatnich latach. Ta obiecująca technologia o wysokiej sprawności wymaga stosunkowo prostych procesów produkcyjnych, co daje potencjał uzyskania tańszej, bardziej ekologicznej energii. Ponadto powyższa technika umożliwia wytwarzanie cienkich, lekkich i potencjalnie półprzezroczystych modułów PV zintegrowanych z oknami lub zakrzywionymi elementami konstrukcyjnymi.

Firma Solliance i jej partnerzy pomagają przyspieszyć wprowadzenie na rynek tej technologii, opracowując skalowalne, wytwarzalne w procesach przemysłowych moduły PV o dużej powierzchni. Celem jest umożliwienie bezproblemowej integracji nowej techniki wytwarzania energii słonecznej pozwalającej na tworzenie fundamentów rozwoju zarówno infrastruktury, jak i budownictwa oraz konstruowania i montażu pojazdów.

Projekt jest transgraniczną holendersko-flamandzko-niemiecką inicjatywą badawczą w dziedzinie fotowoltaiki cienkowarstwowej. W ramach tego projektu, we współpracy z partnerami przemysłowymi: Greatcell Solar Limited, Solartek i Panasonic, prowadzone są badania nad opracowaniem i zastosowaniem modułów PV opartych na perowskitach.

Foto: Yulia Galagan