Rozpoczęcie prac budowlanych nowych farm fotowoltaicznych

8 września 2023
Rozpoczęcie prac budowlanych nowych farm fotowoltaicznych

Spółka Energa Green Development – po podpisaniu z Energą Wytwarzaniem przedwstępnych umów inwestycyjnych – wydała polecenie rozpoczęcia prac budowlanych (NTP – ang. notice to proceed) dla nowych farm fotowoltaicznych o łącznej docelowej mocy ok. 68 MW.

PV Mitra (ok. 65,6 MW) i PV Żuki (ok. 2,4 MW) to projekty typu green field (realizowane „od zera”), których zakończenie planowane jest na drugą połowę 2024 roku. Obie inwestycje zaprojektowano w oparciu o najnowsze dostępne technologie, przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa obsługi oraz z poszanowaniem interesów lokalnej społeczności. Docelowym odbiorcą aktywów będzie spółka Energa Wytwarzanie odpowiedzialna za serwis i eksploatację źródeł OZE. W związku z tym obie spółki podpisały przed wydaniem NTP  umowy inwestycyjne na zakup tych projektów.

Z wielką satysfakcją rozpoczynamy budowę farm fotowoltaicznych, które rozwijaliśmy i zaprojektowaliśmy w ramach spółki EGD. W ten sposób inicjujemy początek realizacji portfela własnych projektów OZE o łącznej mocy sięgającej obecnie 600 MW – podkreśla Szymon Wojnicki, prezes Zarządu Energa Green Development.

Oba nowe aktywa OZE zlokalizowane będą w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie), w sąsiedztwie działających już aktywów Energi: farmy wiatrowej Przykona o mocy 31 MW oraz dwóch instalacji fotowoltaicznych, PV Gryf (ok. 25 MW) i PV Przykona (ok. 1 MW).

Obecny czas to bardzo intensywny rozwój nowych mocy wytwórczych w Energa Wytwarzanie. W tym roku już zostało uruchomione niemal 90 MW źródeł fotowoltaicznych. Obecnie podpisane umowy to kontynuacja tych działań i kolejne kilkadziesiąt megawatów mocy zielonej energii, która popłynie do polskiego systemu energetycznego – mówi Piotr Meler, prezes Zarządu Energi Wytwarzania.

Według szacunków PV Mitra i PV Żuki wraz ze źródłami OZE będącymi już w eksploatacji w powiecie tureckim w ciągu roku wytworzą energię elektryczną, która wystarczy do pokrycia zapotrzebowania ok. 80 tys. gospodarstw domowych. Jednocześnie produkcja ze wszystkich pięciu instalacji w gm. Przykona zredukuje emisję CO2 do atmosfery o ok. 173 tys. ton rocznie.

 

 

PV Mitra i PV Żuki to nie jedyna inwestycja Grupy ORLEN w OZE na terenie woj. wielkopolskiego. W lipcu 2023 roku zawarła z EDP Renewables Polska warunkową umowę zakupu 3 farm wiatrowych zlokalizowanych w Wielkopolsce o łącznej mocy 142 MW. W ramach transakcji zabezpieczono również opcję uzupełnienia ich o aktywa fotowoltaiczne (o mocy do 159 MW) między innymi na zasadzie przyłączenia w formule cable-pooling . Uruchomione w 2021 i 2022 roku farmy produkują tyle energii, ile rocznie zużywa ok. 240 tys. gospodarstw domowych. Przejmowane aktywa są nie tylko jednymi z najnowocześniejszych, ale i najbardziej efektywnych farm wiatrowych w Polsce. W ich skład wchodzą turbiny o mocy 4,2 MW, jedne z największych pracujących obecnie w Polsce. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.

W tym samym miesiącu Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech instalacji fotowoltaicznych, których realizacja planowana jest w woj. wielkopolskim. Transakcja dotyczy dwóch projektów OZE. Pierwszym jest projekt Opalenica, obejmujący trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Drugim – hybrydowy projekt Sompolno, łączący turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW. Projekt Opalenica ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w grudniu 2023 roku, natomiast Sompolno w czerwcu 2024 roku. Obie instalacje w ciągu roku mogą wyprodukować ok. 111 GWh energii – dość, aby  zasilić w energię elektryczną ponad 55 tys. gospodarstw domowych. Za budowę i doprowadzenie obu projektów do fazy operacyjnej odpowiada Greenvolt Power, spółka będąca częścią Grupy Greenvolt.

Źródło: ENERGA

Fot. ENERGA

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika