Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otworzył nabór wniosków o dofinansowanie na magazyny energii elektrycznej. Finansowanie programu priorytetowego w wysokości ponad 4 mld zł zapewniono z Funduszu Modernizacyjnego.
Celem programu jest wsparcie budowy magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh, przyłączonych do sieci dystrybucyjnej i przesyłowej na wszystkich poziomach napięcia.
Beneficjentami programu mogą zostać przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 236, z późn. zm.) spełniający łącznie warunki poniżej, z wyłączeniem podmiotów sektora finansowego:
1) nie jest zobowiązany do zwrotu pomocy publicznej wynikającego z decyzji Komisji Europejskiej uznającej taką pomoc przyznaną przez to samo państwo członkowskie za niezgodną z prawem oraz z rynkiem wewnętrznym;
2) bez otrzymania pomocy publicznej nie podjąłby decyzji o inwestycji lub zrealizowałby ją w ograniczony lub odmienny sposób;
3) nie jest objęty sankcjami przyjętymi przez Unię Europejską, określonymi w pkt 1.1 Komunikatu Komisji – Tymczasowe kryzysowe i przejściowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy (Dz.U UE L. 101 z 17.3.2023, str. 3 z późn. zm).
Pomoc może zostać wypłacona przedsiębiorcy, który w momencie wypłaty pomocy posiada siedzibę lub oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wnioski można składać od 4 kwietnia do 30 maja 2025 r.
Nabór wniosków dotyczy inwestycji:
- budowa magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh (m.in. kontenery bateryjne, inwertery, transformatory, montaż modułów bateryjnych, systemy wspomagające) wraz z testami i odbiorami magazynów (zakres obligatoryjny);
- budowa przyłącza do sieci i infrastruktury towarzyszącej (zakres fakultatywny);
- konfiguracja i adaptacja magazynu (zakres fakultatywny)
Budżet programu wynosi 4,15 mld zł:
- dla dotacji – do 3 735 000 000 zł
- dla pożyczek – 415 000 000 zł.
Intensywność dofinansowania w formie dotacji – do 45 proc. całkowitych kosztów inwestycji (dodatkowo 10 proc. dla średniego przedsiębiorstwa i 20 proc. dla małego przedsiębiorstwa); w formie pożyczki na warunkach preferencyjnych lub rynkowych do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.
Szczegółowe informacje o programie na stronie:
Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura
Źródło: NFOŚiGW