Ruszył nabór wniosków w programie Czyste Powietrze

20 września 2018
Ruszył nabór wniosków w programie Czyste Powietrze

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Anną Król poinformowali na konferencji prasowej w Ministerstwie Środowiska o rozpoczęciu naboru wniosków w ramach Programu priorytetowego Czyste Powietrze.

Od 19 września br. obywatele mogą składać wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej drogą elektroniczną. Równolegle w całym kraju trwa cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji Programu priorytetowego Czyste Powietrze. Podczas spotkań przedstawiciele resortu informują, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Od 4 września br. resort środowiska przeprowadził już ponad 400 spotkań, a w tym tygodniu będzie można uczestniczyć w kolejnych 230. Spotkania odbędą się w każdej gminie w Polsce, aktualny harmonogram znajduje się w zakładce „Czyste Powietrze” na stronie Ministerstwa Środowiska.

Programem Czyste Powietrze dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach. Dzięki temu, że program działa kompleksowo, przeprowadzimy nie tylko termomodernizację 3 mln domostw. Przede wszystkim zyska na tym stan środowiska naturalnego dzięki ograniczeniu emisji pyłów – mówił minister Henryk Kowalczyk.

O Programie Czyste Powietrze

Program będzie realizowany w latach 2018–2029. Jego budżet opiewa na 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze będą przeznaczone w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe, otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Finansowanie z programu Czyste Powietrze można przeznaczyć  na montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych, a także instalacji fotowoltaicznych.

Fot. Energy5

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika