Ruszył przetarg na na wyłonienie generalnego wykonawcy projektów hybrydowych Energi

15 maja 2026
Ruszył przetarg na na wyłonienie generalnego wykonawcy projektów hybrydowych Energi

Grupa Energa przystępuje do realizacji nowego typu inwestycji w swoim portfolio – źródeł hybrydowych, złożonych z OZE i magazynów energii. To efekt podpisanych pod koniec ubiegłego roku umów dotacyjnych z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach środków Funduszu Modernizacyjnego. Trwający obecnie przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy projektów hybrydowych powinien zakończyć się w trzecim kwartale 2026 roku.

Łączna pojemność planowanych przez Energę magazynów, które otrzymają dofinansowanie z NFOŚiGW, to 467 MWh, a moc przyłączeniowa – ponad 100 MW.

Pięć projektów spółki Energa Green Development to obiekty, które powstaną przy farmach fotowoltaicznych PV Wąbrzeźno, PV Działdowo, PV Barczewo oraz PV Płońsk.

Z kolei należąca do Energi Wytwarzania spółka celowa VRW11 zrealizuje projekt magazynu przy zespole źródeł odnawialnych Sompolno, łączącym turbiny wiatrowe o mocy 27 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW. Uzupełnienie kompleksu o instalację bateryjną dodatkowo wzmocni efektywność tego aktywa wytwórczego.

Planowane instalacje

Co ważne, w ośmiu kolejnych lokalizacjach Energa Green Development zrealizuje nie tylko magazyny energii wspierane dotacjami NFOŚiGW – częścią przetargu jest też budowa nowych farm fotowoltaicznych, które będą z nimi połączone (przy czym nie będą dofinansowane ze środków Funduszu). Ich łączna moc zainstalowana wyniesie ok. 100 MW. Lokalizacje największych nowych aktywów odnawialnych Energi, które wyposażone będą w magazyny bateryjne, to gminy Kwidzyn (24,1 MW), Dźwierzuty (14,8 MW), Nowe Skalmierzyce (14,3 MW) i Gizałki (13,8 MW). Oprócz tego instalacje fotowoltaiczne powstaną też w gminach: Wyszogród (10,2 MW), Drobin (9,9 MW), Bojanowo (9,6 MW) oraz Gąbin (7,1 MW).

Środki na finansowanie magazynów energii

Dofinansowanie realizacji magazynów energii zostało przyznane spółkom Grupy Energa w konkursie zorganizowanym przez NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego pn. „Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej”. Inwestycje te będą współfinansowane z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji EU-ETS (Funduszu Modernizacyjnego).

Hybrydyzacja źródeł odnawialnych to skuteczny sposób wzmacniania rentowności projektów OZE, ale nie tylko. Energia z danego aktywa może w zależności od bieżących potrzeb i warunków sieciowych zostać zmagazynowana, a następnie przekazana do infrastruktury dystrybucyjnej. Pozwoli to uniknąć nadmiernego obciążenia krajowej sieci i związanego z tym częściowego lub całkowitego ograniczone produkcji w źródłach odnawialnych. Przyniesie to korzyści zarówno właścicielom instalacji OZE, jak też Krajowemu Systemowi Elektroenergetycznemu, m.in. poprzez  możliwość jeszcze większego wykorzystania energii z instalacji OZE.

Szczegóły przetargów: Energa Green Development i VRW11.

Źródło: Energa