Stołeczna fotowoltaika

19 lutego 2016

Koncern RWE Polska rozwija projekty fotowoltaiczne na terenie Warszawy. Na budynkach koncernu w stolicy zainstalowano moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 12 kW. Przewiduje się, że obie instalacje będą produkować około 9750 kWh energii elektrycznej w skali roku, co przełoży się na zmniejszenie emisji CO2 o ponad 10 ton rocznie.

Uruchomione inwestycje na budynkach RWE to kolejny etap prac nad wdrożeniem komercyjnych rozwiązań opartych na fotowoltaice dla szerokiej grupy klientów koncernu. Jest to również forma promocji tej technologii i szansa na pokazanie, że możliwe jest produkowanie zielonej energii nawet w centrum dużego miasta. Wykorzystująca promieniowanie słoneczne technologia fotowoltaiczna jest jednym z najbardziej innowacyjnych źródeł energii elektrycznej XXI wieku.

„Oczekujemy, że do 2050 r. energetyka prosumencka, głównie dzięki instalacjom fotowoltaicznym, może odpowiadać za wytworzenie nawet 52 TWh energii elektrycznej w Polsce. Dzięki naszym doświadczeniom i wiedzy zdobytej na rynkach zagranicznych, chcemy stać się liderem tych zmian w naszym kraju” – powiedział Artur Stawiarski, dyrektor ds. strategii RWE Polska S.A.

Instalacje na budynkach RWE Polska są wdrożeniami pilotażowymi poprzedzającymi wejście w życie nowej oferty na produkty fotowoltaiczne dla segmentu małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych, która już wkrótce będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych zieloną energią pozyskiwaną z promieni słonecznych.

Pod koniec 2014 r. wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie koncern uruchomił stanowisko naukowe „RWE AGH Solar Lab”, którego celem jest badanie efektywności paneli fotowoltaicznych w zależności od warunków atmosferycznych.

„Dzięki RWE AGH Solar Lab wiele dowiedzieliśmy się o zastosowaniu tej technologii w polskich warunkach, a nasze wdrożenia pokazują, że już teraz inwestycje w fotowoltaikę mają ekonomiczne uzasadnienie. Jesteśmy też przekonani, że utrzymanie dotychczasowego tempa rozwoju tej technologii przyczyni się do dalszego spadku jej kosztów oraz wzrostu zainteresowania nią wśród naszych klientów” – dodał Artur Stawiarski.

Aktualnie RWE inwestuje w fotowoltaikę w całej Europie. W listopadzie uruchomiona została największa elektrownia fotowoltaiczna na Węgrzech. Polska to kolejny rynek, na którym produkt ten będzie rozwijany na szeroką skalę.