Rynek docenia narzędzia wysokiej jakości

3 października 2020
Rynek docenia narzędzia wysokiej jakości

Rozmowa z Danielem Döringiem, menagerem ds. sprzedaży międzynarodowej w firmie Rennsteig, niemieckiego producenta profesjonalnych narzędzi do obróbki przewodów.     

Skąd pomysł na tworzenie narzędzi?

Misja firmy Rennsteig – czyli dostarczanie profesjonalnych narzędzi światu – trwa już od wielu lat, ponieważ firma Rennsteig rozpoczęła swoją działalność w branży narzędziowej już w 1959 roku. Rennsteig wystartował z asortymentem podstawowych narzędzi ręcznych, między innymi takich jak dłuta, klucze do rur oraz przebijaki, które nadal są produkowane i stanowią część oferty sprzedażowej. Przez pierwsze 40 lat działalności Rennsteig zdobył ogromne doświadczenie w dziedzinie produkcji narzędzi. Dostarczył pierwsze szczypce zaciskowe będące odpowiedzią firmy na zapotrzebowanie rynku w tamtych czasach. Ale prawdziwy rozkwit działalności firmy rozpoczął się w 1990 roku, po upadku komunizmu, kiedy to rynek się otworzył, a inżynierowie ze wszystkich stron Europy mogli wymieniać swoje doświadczenia i wdrażać je w życie w postaci nowych, funkcjonalnych rozwiązań. Dziś analizy rynku muszą być przeprowadzane bardzo ostrożnie, ponieważ zapotrzebowanie na różnego rodzaju narzędzia dynamicznie się zmienia wraz z szybkim postępem cywilizacyjnym. Dobrym tego przykładem jest wysokiej klasy oprzyrządowanie do produkcji wiązek kablowych dla firmy Airbus. Z powodu wymogów ciągłego ograniczania masy samolotów materiał do wytwarzania wiązek zmieniono z miedzianego na aluminiowy. To z kolei nałożyło całkowicie inne kryteria wymogi na dostarczane Airbusowi narzędzia. Ponadto każdy rynek ma swoje indywidualne potrzeby, tak samo jest w branży fotowoltaicznej. Instalacje solarne są dużo mniej skomplikowane niż samoloty, ale aby zapewnić im długotrwałą i wydajną pracę, należy do ich wykonania użyć najwyższej jakości, profesjonalnych narzędzi. Dziś Rennsteig dostarcza wielu opatentowanych rozwiązań usprawniających procesy produkcyjne na całym świecie.

Do kogo skierowana jest oferta Rennsteig?

Oferta Rennsteig jest skierowana do wszystkich uczestników rynku. Posiadamy olbrzymi wybór asortymentu dla sektora DIY, dostępnego zarówno w marketach, małych sklepach narzędziowych, jak i on-line. Posiadamy też ofertę skierowaną do przemysłu oraz narzędzia dla instalatorów. Produkty Rennsteig kryją się też pod innymi markami, jako tzw. private label, który jest ogromną i bardzo ważną częścią naszego biznesu.

Co łączy Rennsteig i Knipex?

Rennsteig jest częścią Grupy Knipex oraz zarządza rozwojem i produkcją narzędzi do obróbki wiązek kablowych oraz konektorów w całej grupie. Dlatego produkty dostępne na rynku są dostępne pod obiema markami: Rennsteig oraz Knipex.

Co zyskuje kupujący narzędzia Rennsteig?

Firma Rennsteig zapewnia, że oferowane narzędzia są dogłębnie testowane po to, aby odpowiadały najwyższym standardom. Ponadto Rennsteig oferuje szeroki zakres usług serwisowych oraz fachowe doradztwo w zakresie doboru najefektywniejszych narzędzi do danego procesu produkcyjnego. Oferujemy również szkolenia z obsługi narzędzi, a w tych nielicznych przypadkach, gdy pojawi się nieoczekiwany problem z narzędziem, szybki proces reklamacyjny. Chętnie również interweniujemy na miejscu u klienta.

Czy rynek docenia narzędzia wysokiej jakości?

Tak, jestem tego pewien. Zwłaszcza jeśli rozmawiamy o narzędziach do obróbki wiązek kablowych, gdzie wymagane są ogromna precyzja i funkcjonalność urządzeń. Świadomość instalatorów w krajach Europy Zachodniej jest wysoka i wciąż rośnie. Tę samą tendencję obserwujemy na dynamicznie rozwijającym się rynku w Polsce. Zapotrzebowanie na wysokiej jakości narzędzia wzrasta wraz z wymogami technicznymi do spełnienia na produkcji.

Jaką ofertę Rennsteig przygotował dla branży fotowoltaicznej?

Rennsteig posiada pełen asortyment narzędzi do cięcia i odizolowania przewodów, a także do zaciskania najczęściej obecnie stosowanych na rynku złączy solarnych. Wszystkie narzędzia są dostępne zarówno pojedynczo, jak i w zestawach – popularnych walizkach narzędziowych SOLARKIT. Walizki te można swobodnie konfigurować, dopasowując ich zawartość ściśle do wymagań technicznych danej instalacji.

Jak firma wspiera użytkowników narzędzi?

Mamy w ofercie duży wachlarz usług serwisowych, jak już wspomniałem wcześniej. Po pierwsze, jesteśmy elastyczni i bardzo szybko działamy w przypadku uszkodzonych narzędzi. Udzielamy również dużego wsparcia, jeśli chodzi o dobór odpowiednich narzędzi na podstawie rozbudowanej listy odpowiedników kompatybilnych złączy. Jeśli zachodzi taka potrzeba, z chęcią przyjeżdżamy do naszych klientów, gdzie na miejscu analizujemy problemy i je rozwiązujemy poprzez dobór optymalnych rozwiązań.

Czy można zamówić narzędzia spersonalizowane?

Istnieje wiele możliwości personalizacji narzędzi Rennsteig: cechowanie grawerem laserowym lub nadrukiem, rękojeści w wybranych kolorach, specjalnie dobrane zestawy narzędzi oraz, oczywiście, indywidualne opakowanie. Oferta ta jest skierowana jednak do tych klientów, którzy są gotowi na zakup większej liczby narzędzi do własnej dystrybucji.

Jakie według Pana są obecnie największe wyzwania dla branży PV?

Ponieważ branża fotowoltaiczna rozwija się bardzo dynamicznie w całej Europie, a rządy wspierają takie działania, coraz więcej firm skupia się na wypełnianiu zapotrzebowania tego rynku, montując instalacje fotowoltaiczne. Sprawia to, że konkurencja jest coraz większa, a kosztem ceny często pomija się istotę jakości wykonania oraz prawidłowego wyszkolenia ekip monterskich. Dlatego moim zdaniem największym wyzwaniem na chwilę obecną jest budowanie świadomości poprzez dostarczanie wiedzy z zakresu poprawności wykonywania instalacji fotowoltaicznych oraz ich bezpieczeństwa. Instalatorzy, a także odbiorcy końcowi powinni wiedzieć, jakie czynniki mają wpływ na długotrwałe, efektywne oraz bezpieczne działanie instalacji fotowoltaicznych.

Jakie są plany firmy w najbliższym czasie?

Mamy w przygotowaniu całą masę nowych produktów, ale też nie ustajemy w ciągłym ulepszaniu tych już będących w naszej ofercie. Wsłuchujemy się w potrzeby rynku, naszych klientów i wciąż poszukujemy innowacyjnych rozwiązań. Rynek wciąż się zmienia, dostarczając nam w ten sposób wielu bodźców do działania oraz nowych wyzwań do podjęcia.

W jaki sposób można nabyć narzędzia Rennsteig w Polsce?

Narzędzia do obróbki wiązek kablowych można nabyć za pośrednictwem naszego autoryzowanego dystrybutora – firmy Wire Solutions/Fastons, która poza samymi narzędziami oferuje usługi z zakresu doradztwa oraz szkoleń. Ściśle współpracuje z producentami elementów instalacji fotowoltaicznych, jest blisko uczestników rynku PV w Polsce i obserwuje na bieżąco zmieniające się potrzeby instalatorów.

Daniel Döring zajmuje stanowisko managera ds. sprzedaży międzynarodowej w firmie Rennsteig już od przeszło dziesięciu lat. Zajmuje się rynkami takimi jak Europa Wschodnia, Skandynawia oraz Wielka Brytania. Posiada szeroką wiedzę na temat wszystkich grup produktowych z portfolio narzędzi Rennsteig, którą potrafi przekazywać z pasją i zaangażowaniem, co udowodnił na wielu imprezach targowych w Polsce i za granicą. Z wykształcenia jest ekonomistą na poziomie MBA, a edukację odbierał na wielu prestiżowych uczelniach w Niemczech, w Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Do Polski przyjeżdża chętnie, zarówno biznesowo, jak i prywatnie – na rodzinne wakacje. Jest zdania, że nasz kraj ma bardzo dużo do zaoferowania, nie tylko pod względem atrakcji turystycznych, świetnego jedzenia, ale przede wszystkim otwartych, gościnnych i pracowitych ludzi.

Dziękuję za rozmowę

Agnieszka Parzych

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika