Istnieje kilka sposobów montażu konstrukcji: wbicie lub wkręcenie do podłoża, zamontowanie na fundamencie. Przy niewielkich inwestycjach użycie kafara bywa nieopłacalne albo inwestor nie godzi się na użycie ciężkiego sprzętu niszczącego podłoże. Alternatywą są konstrukcje wkręcane, jednak wymagają użycia specjalistycznego sprzętu.
Na rynku pojawił się nowy system mocowania do popularnych systemów Corab WS-006 (pionowy układ modułów) oraz WS-004 z poziomym układem modułów. Jest to system zbudowany z korpusu i prętów, które wykonane są z blachy konstrukcyjnej ocynkowanej ogniowo, oraz korony, która zbudowana jest ze stali pokrytej powłoką antykorozyjną Magnelis. Producent podkreśla, że to rozwiązanie można zamontować za pomocą prostego młota elektro-pneumatycznego.
– Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest montaż bez specjalistycznych narzędzi. System Corab WS-006R można stosować także przy niekorzystnych warunkach glebowych: na wysypiskach śmieci, obszarach poprodukcyjnych czy też takich, gdzie ze względów technicznych nie można betonować ani kopać – mówi Łukasz Kotula, dyrektor ds. szkoleń i rozwoju w firmie Corab.
WS-006R dobrze trzyma się podłoża i jest stabilny. Siły wyrywania są odpowiednio wysokie nawet przy niestabilnym podłożu, np. na byłych wysypiskach śmieci lub na stokach. W razie potrzeby stosunkowo łatwo można ten system zdemontować. Można go zastosować zarówno przy małych, jak i przy dużych inwestycjach. Producent podkreśla uniwersalność tego rozwiązania, które można zastosować nie tylko w fotowoltaice, ale również np. przy montażu oznakowania.