TESLA 50Hz zbuduje i będzie obsługiwać instalacje fotowoltaiczne o mocy 40 MW

3 lutego 2023
TESLA 50Hz zbuduje i będzie obsługiwać instalacje fotowoltaiczne o mocy 40 MW

TESLA 50Hz, część Grupy TESLA, podpisała umowę o współpracy z wiodącym deweloperem nieruchomości przemysłowych w Rumunii – ELEMENT Industrial (ELI). Celem współpracy jest zaprojektowanie i zbudowanie dachowych instalacji fotowoltaicznych (PV) we wszystkich budynkach ELI w Rumunii w ciągu najbliższych 3–5 lat. Pierwszy etap projektu obejmie uruchomienie 250 000 m2 parków przemysłowych, z instalacjami fotowoltaicznymi na skalę przemysłową o łącznej mocy 40 MW z wykorzystaniem technologii falowników SolarEdge (na całość składają się poszczególne instalacje PV o mocy 2–4  MW).

Każda instalacja fotowoltaiczna zapewniająca niezależne wytwarzanie energii na terenie parków przemysłowych ELI przyniesie firmie korzyści w postaci większej niezależności od sieci i odpowiedniej jakości energii. Jednocześnie ceny energii elektrycznej dla najemców przemysłowych parków ELI ulegną znacznemu obniżeniu – co jest szczególnie ważne w obliczu obecnego kryzysu energetycznego w Europie. Przejście na energię elektryczną wytwarzaną ze Słońca znacznie zmniejszy również ślad węglowy działalności ELI.

T50Hz będzie odpowiedzialna za procesy projektowania i budowy instalacji fotowoltaicznych, zarządzając jednocześnie dostawami energii elektrycznej z każdej elektrowni PV. Działania te będą wspierane przez siostrzaną firmę T50Hz, TESLA Blue Planet. Połączone zespoły inżynierskie obu firm będą współpracować w celu optymalizacji konstrukcji budynków pod kątem ułatwienia budowy dachowych systemów PV. Co najważniejsze, zmniejszy to koszty i czas budowy instalacji fotowoltaicznych, zapewniając jednocześnie wyższe bezpieczeństwo systemu i wyższą wydajność operacyjną. Aby wesprzeć bezpieczeństwo i wydajność, wszystkie instalacje PV zostaną wyposażone w innowacyjną technologię SolarEdge, zoptymalizowaną pod kątem prądu stałego. Optymalizatory mocy SolarEdge łączą się z modułami fotowoltaicznymi, zamieniając je w moduły inteligentne. Poprzez ciągłe śledzenie maksymalnego punktu mocy każdego modułu, optymalizatory SolarEdge zwiększają produkcję energii i skracają zwrot z inwestycji w system ROI (ang. return on investment), zapewniając jednocześnie najniższe możliwe koszty eksploatacji i konserwacji (O&M)  przez cały okres użytkowania systemu. Ponieważ bezpieczeństwo było także ważnym aspektem SLI, technologię SolarEdge wybrano również ze względu na zaawansowane funkcje zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i mienia.

Źródło: incus-media.com

Fot. www.teslablueplanet.eu

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika