Około 230 m2 południowej elewacji silosu zbożowego zostało pokryte specjalną folią fotowoltaiczną w Donauwörth w Niemczech. Instalacja o mocy 10 kW składa się ze 120 elementów fotowoltaicznych o wymiarach 6,0 × 0,32 m dostarczonych przez drezdeńskiego producenta Heliatek. Oczekuje się, że instalacja wygeneruje rocznie około 6700 kWh energii elektrycznej, która zostanie wykorzystana na własny użytek.
We współpracy z firmą energetyczną Lechwerke, Heliatek planuje przeprowadzenie długoterminowych testów zastosowanej technologii celem rozwoju własnych produktów oraz optymalizacji procesów produkcyjnych zastosowanej technologii w nadchodzącym roku. Ponadto firmy spodziewają się zidentyfikować inne potencjalne zastosowania, w tym instalację PV na powierzchniach budynków fabrycznych i magazynów.
Firma twierdzi, że elastyczne moduły słoneczne składają się z ultracienkich warstw organicznych, opartych na cząsteczkach węgla, które są nakładane na elastyczną folię PET w bardzo niskich temperaturach. W przypadku silosu zbożowego moduły zostały przyklejone do szorstkiej powierzchni silosu na wysokości około 20 m, aby uniknąć cieni rzucanych przez sąsiednie budynki.
Jak wyjaśnia Michael Meißner, inżynier rozwoju produktu w Heliatek: – Wcześniejsze doświadczenia firmy pokazały, że koszty energooszczędnych modernizacji budynków przy zastosowaniu elastycznych modułów są niższe niż w przypadku konwencjonalnych krzemowych modułów fotowoltaicznych.