Międzynarodowa spółka biurowa Skanska znajdująca się w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczęła testowanie ogniw perowskitowych na biurowcu Spark w Warszawie. Wykorzystanie technologii perowskitowej w celu uzyskania budynków zeroenergetycznych to tylko najnowsza innowacja uwzględniona w przyjętej przez dewelopera strategii zrównoważonego budownictwa. Skanska rewolucjonizuje wykorzystywanie półprzezroczystych ogniw fotowoltaicznych z perowskitu, produkowanych przez Saule Technologies, na skalę komercyjną w projektach biurowych. Technologia perowskitowa oferuje liczne korzyści zarówno deweloperom, jak i najemcom oraz lokalnym społecznościom – oznacza niższe koszty wdrożenia, ograniczenie zużycia i kosztu energii, a także zmniejszenie śladu węglowego.
Powierzchnia testowanego ogniwa słonecznego wynosi 1,3 × 0,9 m. Składa się ono z 52 modułów fotowoltaicznych. Ostateczna wersja panelu (kiedy trafi on już do użytku komercyjnego) pokryje zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin lub zasili jeden komputer na cały dzień użytkowania.
Celem programu pilotażowego jest sprawdzenie, jak w prosty sposób zainstalować ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu. Testy zmierzają do wypracowania najlepszych rozwiązań pozwalających na integrację paneli z fasadą budynku bez szkody dla procesu projektowego i budowlanego. Przewiduje się, że ostateczny produkt zostanie ukończony w 2021 roku.
Zgodnie z warunkami podpisanej przez obie firmy umowy licencyjnej Skanska ma wyłączne prawo do wykorzystywania opracowanych przez Saule Technologies rozwiązań fotowoltaicznych w projektach budowlanych i deweloperskich – w fasadach budynków i ekranach dźwiękoszczelnych – wszędzie tam, gdzie jest obecna, czyli na rynkach międzynarodowych: w Skandynawii, Europie i Stanach Zjednoczonych.