Ultracienkie moduły BIPV

29 maja 2018
Ultracienkie moduły BIPV

Kwestia estetyki nie zawsze idzie w parze z praktycznością, jednakże w przypadku modułów fotowoltaicznych możliwe jest pogodzenie tych, często sprzecznych, aspektów użytkowych produktu. Moduły typu BIPV są doskonałym przykładem łączenia ciekawych rozwiązań estetycznych z praktycznym zastosowaniem urządzenia elektrycznego. Mając na uwadze coraz prężniej rozwijający się trend łączenia aktywnych powierzchni z budynkami, firma BRUK-BET Solar postanowiła wprowadzić do swojej oferty ultra-cienkie moduły BIPV.

BRUK-BET Solar, praktycznie od samego początku działalności, posiadał w swojej ofercie moduły BIPV typu glass-glass, jednakże ze względu na specyfikę technologii, były one ciężkie, co ograniczało możliwości montażowe takiego panelu. By wyeliminować tą niedogodność stworzono moduł fotowoltaiczny z bardzo cienkiego i jednocześnie niezwykle wytrzymałego szkła solarnego.

W nowym module z serii Vision UltraThin, zastosowano szkło chemicznie hartowane o grubości zaledwie 1.1mm! Czyli całkowita grubość modułu fotowoltaicznego wykonanego w technice glass-glass, to nieco ponad 3 mm. Dzięki zaawansowanej technologii produkcji, tak cienkie szkło jest niezwykle wytrzymałe na odkształcenia i gwałtowne przeciążenia, przy czym jednocześnie zachowuje doskonałe właściwości transmitacyjne.

Oprócz doskonałych właściwości wytrzymałościowych, moduł fotowoltaiczny z serii Vision UltraThin jest bardzo lekki. Standardowej wielkości, 60-ogniwowy panel z ultracienkiego szkła waży nieco ponad 11 kg, więc w tym przypadku, istnieje niemal nieograniczona liczba możliwych sposobów montażu. Takie moduły można zamontować na ażurowych, lekkich konstrukcjach zintegrowanych z budynkiem – powiedział Przemysław Kozłowski, regionalny dyrektor sprzedaży BRUK-BET Solar.

Moduły z serii Vision UltraThin produkowane są przez BRUK-BET Solar na indywidualne zamówienie. Przedsiębiorstwo z Tarnowa może wyprodukować ultracienkie moduły z ogniwami polikrystalicznymi oraz monokrystalicznymi, także z ogniwami typu PERC.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika