Unikalny system mocowania modułów

8 stycznia 2020
Unikalny system mocowania modułów

Polski producent konstrukcji,  firma Corab, wdrożyła i wprowadziła do sprzedaży unikalny system mocowania modułów  – bezklemowe rozwiązanie, które skraca czas montażu nawet o połowę.

Innowacyjny system Corab Slide-In to bezśrubowe rozwiązanie do mocowania modułów w konstrukcjach wolnostojących. Pozwala na montaż modułu w czasie krótszym niż 30 sekund. Technologia dedykowana jest do wielkopowierzchniowych elektrowni fotowoltaicznych. Pierwsze inwestycje już powstały i zbierają same pozytywne opinie.

Mamy za sobą pierwsze inwestycje z zastosowaniem tego systemu. To rozwiązanie pozwala na łatwe równanie modułów, szczególnie w nierównym terenie. Montaż jest szybki dzięki bezproblemowemu dostępowi od spodu modułu. Brak śrub i klem przy modułach oznacza, że ten element nie wymaga okresowej kontroli momentu obrotowego  – mówi Grzegorz Czornik z firmy MGM.

Dla inwestora najważniejsze są bezawaryjność i bezpieczeństwo inwestycji, dlatego to rozwiązanie poddano licznym badaniom i testom. Podczas prac szczególną uwagę poświęcono bezpieczeństwu mocowania w różnych warunkach atmosferycznych oraz oporności na wpływ wiatru i śniegu. System przeszedł pomyślnie wszystkie badania i testy. Eliminuje skutki mikronaprężeń. Dzięki elastycznemu zaciskaniu redukujemy ryzyko występowania hot spotów.

Inwestorzy szczególny nacisk kładą na bezpieczeństwo instalacji. Dlatego system pozwala namocowanie i uziemienie w jednej czynności – podkreśla inż. Dominik Połoniewicz z firmy Corab

Zysk dla inwestora jest nie tylko mierzalny podczas budowy, ale również w trakcie eksploatacji instalacji.

– Widzimy same korzyści dla inwestora. To nie tylko niższe koszty samej budowy, ale i konserwacji. Prace postępują szybko i sprawnie. Cały system jest stabilny i wytrzymały. – Janina Gendera odpowiadająca za  wielkopowierzchniowe inwestycje PV w Europie Środkowej.

Firma Corab od lat współpracuje z największym producentem stali firmą ArcelorMittal. Dzięki wspólnie wypracowanej technologii produkcji firma może wystawiać oryginalną gwarancję ArcelorMittal. Wydanie poprzedza m.in. szczegółowe badanie gruntu czy analiza lokalizacji. Dla potrzeb inwestycji Corab może wykonać takie badania.

W ubiegłym roku firma rozbudowała linię produkcyjną o kolejne automatyczne profilarki. Corab dwukrotnie zwiększył możliwości produkcyjne.

Kilkukrotnie w tym roku mieliśmy sytuację w której inwestor zwracał się do nas o pomoc w dostarczeniu konstrukcji, bo dotychczasowy dostawca się nie wywiązał. W jednym przypadku ponad 3 MW dostarczyliśmy na budowę w 24h, chroniąc inwestora od dalszych kosztów związanych z opóźnieniem prac – mówi Paweł Wiktorowicz odpowiedzialny za fotowoltaikę w firmie Corab.

Tylko w 2019 roku firma dostarczyła ponad 300 MW konstrukcji wolnostojących. Większość wyeksportowano zagranicę.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika