Unikatowa instalacja OZE w budynku wielorodzinnym

6 października 2023
Unikatowa instalacja OZE w budynku wielorodzinnym

W 2017 roku powstała największa rozproszona elektrownia fotowoltaiczna w Polsce. Inwestycję zrealizowała Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w ramach ogólnopolskiego programu Prosument. Teraz ten sam inwestor uruchomił hybrydową elektrociepłownię zasilaną fotowoltaiką.

Unikatowa i na razie jedyna w Polsce hybrydowa instalacja OZE (instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny ciepła), współpracująca z ciepłem systemowym – wysokosprawną kogeneracją została zrealizowana w wielorodzinnym budynku mieszkalnym we Wrocławiu przy ul. Stysia 31-45 oraz Skwierzyńskiej 4-16, przy wsparciu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To 36. nieruchomość Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, w której zostały uruchomione rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii.

 

 

Elementy systemu: 74 moduły fotowoltaiczne, 4 pompy ciepła, 12 magazynów ciepła, a także sterowniki. Można oszacować, że nowa instalacja obniży rachunki za ciepło służące do podgrzania wody średnio o 30%.

Opis systemu

Energię elektryczną dostarcza elektrownia słoneczna zainstalowana na dachu.

  •  74 moduły, każdy o mocy 545 Wp
  • Łączna moc fotowoltaiki to 40,33 kWp

Wodę podgrzewają powietrzne pompy ciepła

  • Zamontowano w sumie 4 takie urządzenia, każde o mocy 16 kW.
  • To pompy Panasonic Aquarea T-CAP typu monoblok, przystosowane do pracy w niskich temperaturach. Dzięki optymalizacji obiegu czynnika chłodniczego może pracować pod wyższym ciśnieniem i osiągać temperaturę wody do 65 st C.
  • Utrzymują wydajność do temperatury minus 20 st. C, bez konieczności załączania dodatkowych grzałek.
  • Mają ultra ciche układy z tłumieniem hałasu na poziomie od 38-60 dB.

Podgrzana woda jest gromadzona w specjalnych zbiornikach, które spełniają funkcję magazynów ciepła i zapewniają bezpieczeństwo sanitarne.

  • To 12 zbiorników „Cubion” z emaliowaną powłoką oraz dwoma wężownicami spiralnymi do wymiany ciepła.
  • Zbiorniki wyposażono dodatkowo w anody tytanowe.
  • W zbiornikach zamontowano grzałki elektryczne o mocy 3 kW, pozwalające na podniesienie temperatury wody do poziomu 80 st C, co zapewnia bezpieczeństwo przed skarżeniem m.in. bakterią legionelli.
  • Zbiorniki został zainstalowane w pomieszczeniu dawnej kotłowni (wcześniej budynek miał ogrzewanie olejowe).

Cały proces kontrolują sterowniki, co pozwala na jeszcze efektywniejsze zarządzanie i wykorzystanie energii oraz kontrolę parametrów temperaturowych całego układu.

  • Główny sterownik odpowiedzialny jest za dystrybucję wyprodukowanej energii zgodnie z algorytmem oraz kontrolę temperatur w zbiornikach wraz z priorytetami ich wygrzewania.
  • Sterowniki kontrolują bieżącą produkcję oraz zużycie energii w czasie rzeczywistym.

Instalacja jest przystosowana do współpracy z wysokotemperaturową miejską siecią ciepłowniczą.

Finansowanie

Remont i poprawa efektywności energetycznej budynku uzyskała wsparcie w 1/5 kosztów całościowych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budynek, w którym zamontowano ten hybrydowy układ, został również docieplony. Wcześniej pokrywała go warstwa styropianu o grubości 6-8 centymetrów, teraz jest to 18 centymetrów. Dużo lepsza termoizolacja jeszcze poprawia efektywność systemu. Wykonany został szereg prac poprawiających parametry budynku: wymieniono i zwiększono izolację instalacji ciepłowniczych, wymieniono oświetlenie na energooszczędne, zwiększono docieplenie stropodachów, wymieniono hydroizolacje.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika