Wartość globalnego rynku magazynowania energii

16 maja 2019
Wartość globalnego rynku magazynowania energii

Firma analityczna GlobalData przewiduje, że globalny rynek magazynowania energii wzrośnie do 13,13 mld USD do 2023 r. Rynki Azja–Pacyfik (APAC) oraz Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) będą dominującymi rynkami dla systemów magazynowania energii w okresie prognozy 2019–2023.

Najnowszy raport firmy pt. „Battery Energy Storage Market, Update 2019 – Global Market Size, Competitive Landscape and Key Country Analysis to 2023” wskazuje, że spadek cen technologii i rosnące tempo rozwoju na rynku energii to główne czynniki napędzające rynek magazynowania energii.

APAC był największym rynkiem dla systemów magazynowania energii na rynku globalnym w 2018 r. i stanowił 45% mocy zainstalowanej. Region ten ma również utrzymać najwyższą pozycję w okresie prognozy, tj.6,05 mld USD w 2023 r. Preferowaną technologią w zakresie magazynowania energii jest i pozostanie technologia litowo-jonowa. Aby przyciągnąć inwestycje zagraniczne, kraje tego rejonu zwiększają inwestycje w celu poprawy infrastruktury sieciowej i poprawy struktury rynku.

Rynek magazynowania energii elektrycznej w regionie EMEA zarejestrował wartość rynkową ok. 1,73 mld USD w 2018 r., co stanowiło 26 proc. rynku światowego. Ze względu na postęp technologiczny, zmieniające się warunki rynkowe, silne zaplecze badawcze i programy wspierające, region ten charakteryzuje się  dużą elastycznością  popytu. Bliski Wschód i Afryka to małe rynki, na których oczekuje się wzrostu magazynowania energii, gdy energetyka odnawialna zyska na znaczeniu.

Rynek magazynowania energii w Ameryce Północnej i Południowej zarejestrował wartość rynkową  ok. 1,97 mld USD w 2018 r., co stanowiło 28 proc. rynku światowego w 2018 r. Rynek magazynowania energii w regionie rośnie, a kraje takie jak USA, Chile, Kanada i Brazylia promują instalowanie magazynów energii w segmentach konsumenckich.

Fot. Schmidt

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika