Wygrali aukcje, produkcja energii już ruszyła

5 czerwca 2018
Wygrali aukcje, produkcja energii już ruszyła

W gminie Olsztynek (woj. warmińsko-mazurskie) została otwarta nowoczesna elektrownia słoneczna. Produkcję energii rozpoczęła również podobna instalacja w gminie Dobrcz (woj. kujawsko-pomorskie).

Elektrownia fotowoltaiczna w gminie Dobrcz ma łącznie 4 MW mocy zainstalowanej. Powstała w pobliżu miejscowości Magdalenka oraz Zalesie. Produkowana w niej energia wystarczy do zaspokojenia potrzeb około 2 tys. gospodarstw domowych, czyli mniej więcej połowy znajdujących się w gminie.

Z kolei inwestycja w gminie Olsztynek znajduje się w pobliżu miejscowości Mierki. Ma moc 6 MW. Jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne około 3 tys. domów, podczas gdy gmina liczy ich 6 tys.

Obie instalacje powstały w wyniku aukcji dla odnawialnych źródeł energii, która odbyła się półtora roku temu. Mimo że są jednymi z większych tego typu instalacji w kraju, ich budowa trwała zaledwie sześć miesięcy.

Jak przekonuje inwestor, było to możliwe m.in. dzięki otwartemu podejściu gmin do innowacyjnych rozwiązań, czego te inwestycje są najlepszym dowodem. Instalacje powstały z dużym udziałem polskich komponentów.

Ich inwestor – Chatteris Investments przekaże je teraz ostatecznemu właścicielowi, czyli duńskiej firmie Nordic Solar, która ma szerokie kompetencje w zarządzaniu instalacjami OZE.

Źródło: www.agrobiznes.pl

Fot. www.ro.com.pl