Wysokowydajne, bezcieniowe, przenośne wieże fotowoltaiczne

18 lutego 2022
Wysokowydajne, bezcieniowe, przenośne wieże fotowoltaiczne

Opracowana i zbudowana przez naukowców z Indyjskiego Instytutu Technologicznego Delhi (IIT Delhi), mechaniczna śledząca wieża fotowoltaiczna jest przenośna. Całe urządzenie można zamontować na ciężarówce, uczynić funkcjonalnym i zabrać ze sobą w dowolne miejsce w celu generowania energii.

Oszczędzające miejsce, niemechaniczne i mechaniczne (obrotowe) śledzące wieże fotowoltaiczne o mocy 3 kW i 5 kW, opracowane przez naukowców z IIT Delhi, można skalować do większej wydajności dzięki koncepcji układu wieżowego. Mogą być przydatne dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także służyć do wysokowydajnego wytwarzania energii słonecznej na dachach mobilnych domów, dachach szkół, szpitali, sklepów, na wieżach telekomunikacyjnych, w sektorze IT i nie tylko.

Montowana na pojazdach wieża słoneczna ze śledzeniem nasłonecznienia, wytwarzająca energię elektryczną, może być wykorzystywana do celów rolniczych (fotowoltaika rolna), takich jak pompowanie wody, ładowanie akumulatorów ciągników itp. Oba systemy do instalacji komercyjnej są opatentowane przez IIT Delhi i licencjonowane przez firmę EP Sunsol Private Limited z Banglore i Bombaju. EP Sunsol wdrożył już opracowane systemy w Chennai, Delhi i Navi Mumbai o mocy odpowiednio 3 kW, 4 kW i 5 kW.

Po intensywnych badaniach odnieśliśmy sukces w uzyskaniu lekkiego i opłacalnego nowatorskiego projektu montażu wież fotowoltaicznych wraz z lustrami o wysokim współczynniku odbicia, które podążają za ruchem słońca. Zarówno niemechaniczne, jak i mechaniczne wieże fotowoltaiczne są w stanie wygenerować odpowiednio 20–25% i 25–30% więcej energii, wykorzystując tylko 50–60% miejsca na dachu w porównaniu z rozwiązaniami konwencjonalnymi – powiedział prof. Dalip Singh Mehta z Wydziału Fizyki IIT Delhi.

Niemechaniczna śledząca wieża słoneczna
Moduły fotowoltaiczne wraz z lustrami o wysokim współczynniku odbicia są montowane pionowo w określony sposób (w zależności od lokalizacji/miasta), tak aby znajdowały się w linii padania promieni słonecznych w godzinach porannych, w południe i wieczorem, co prowadzi do wysokowydajnego wytwarzania energii elektrycznej. Zastosowane w tym rozwiązaniu lustra/reflektory zwiększają irradiancję przez cały dzień. Procentowy wzrost irradiancji słonecznej na moduły fotowoltaiczne wynosi ponad 50%. W związku z tym wzrostem natężenia promieniowania słonecznego, wzrost ilości generowanej energii wynosi 20–25% w porównaniu z konwencjonalnym montażem modułów fotowoltaicznych.

Mechanicznie śledząca wieża słoneczna
Solarna śledząca wieża fotowoltaiczna z reflektorami jest wyposażona w niedrogi programowalny system elektromechaniczny do obracania wieży w poziomie. Pojedyncza lub podwójna wieża montowana jest na takim mechanizmie. Cały system wraz z modułami i lustrami śledzi ruch słońca na niebie. Rano moduły skierowane są na wschód, zaś wieczorem na zachód. Następnie wracają na swoje pozycje, zwracając się ponownie na wschód, aby rozpocząć pracę następnego dnia. Innowacyjny system śledzenia opracowany przez IIT Delhi nie wymaga żadnych czujników LDR, wymaga jedynie śledzenia pojedynczej osi i zużywa bardzo mało energii pobieranej przez tę samą wieżę słoneczną.

Wraz z prof. Dalipem Singh Mehtą, dr Mayankiem Guptą, Virendrą Kumarem (Wydział Fizyki), Masood Ali (SeNSE) i Sanjay Ambwani (Dział Projektowania) stanowili część zespołu badawczego IIT Delhi. Zespół EP Sunsol, który wykonał instalację, składał się z prof. Radhakrishnana Mahadevana i dr Hitesha Mehty.

Źródło: Indyjski Instytut Technologiczny Delhi

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika