Zainteresowanie polską technologią XTPL

25 kwietnia 2016
Zainteresowanie polską technologią XTPL

Trina Solar – notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych firma specjalizująca się w wytwarzaniu modułów fotowoltaicznych opartych na krzemie krystalicznym – wystosowała list intencyjny, w którym potwierdza swoje poważne zainteresowanie rozwijaną przez polską spółkę XTPL technologią wytwarzania ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny.

Trina Solar – potentat branży fotowoltaicznej – śledzi i analizuje nowe technologie, które mogą wpłynąć na powstawanie, rozwój i wydajność paneli słonecznych. Przyjrzał się także opracowanej przez polskich naukowców technologii XTPL, która pozwala na drukowanie transparentnych optycznie, ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny. Dziś zespołowi XTPL udało się zmniejszyć szerokość drukowanych linii do wielkości poniżej jednego mikrometra i tym samym wejść w bardzo atrakcyjną skalę nanometrów. Wynalazek jest chroniony zgłoszeniem patentowym.

Trina Solar w liście intencyjnym potwierdza poważne zainteresowanie firmy technologią XTPL.

Technologia XTPL umożliwiająca drukowanie tak wąskich elektrycznie przewodzących linii może mieć znaczący wpływ na globalną technologię produkcji krzemowych ogniw słonecznych, ponieważ umożliwi wyraźną redukcję strat mocy związanych z metalizacją tychże ogniw słonecznych. Konieczny jest teraz dalszy rozwój technologii XTPL ze skali laboratoryjnej do poziomu wysokiej gotowości produkcyjnej. Technologia XTPL, w przypadku jej udanego przeskalowania do warunków przemysłowych, pasuje bardzo dobrze do tzw. Mapy Rozwoju Technologii (ang. technological roadmap) dla krzemowych ogniw słonecznych w firmie Trina Solar. Cieszymy się na współpracę z zespołem XTPL – mówi dr Pierre Verlinden, wiceprezes oraz główny naukowiec w firmie Trina Solar.

Technologia XTPL może w przyszłości umożliwić zwiększenie wydajności krzemowych ogniw słonecznych, które obecnie dominują na rynku fotowoltaiki (ponad 90% ogniw słonecznych na świecie jest wytwarzana w oparciu o krzem krystaliczny). Znaczące zainteresowanie najważniejszego globalnego gracza na rynku fotowoltaiki umacnia entuzjazm i wysiłki zespołu XTPL w dalszym rozwoju technologii.

Zainteresowanie branży, zwłaszcza tak dużych graczy jak Trina Solar, potwierdza to, co czujemy od początku prac nad technologią XTPL – że nasz wynalazek jest unikatowy i wypełnia niszę, która jest dziś na rynku. Z całego świata dobiegają do nas głosy świadczące o pozytywnym odbiorze rezultatów naszych badań. To dodaje nam skrzydeł. Dziś koncentrujemy się na przeskalowaniu naszej technologii i przygotowaniu jej do wdrożeń. Dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące, a głosy płynące z rynku – takie jak ten z Trina Solar – motywują nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy nad XTPL – dodaje Filip Granek. – Cieszymy się również z potwierdzonego odpowiednimi listami intencyjnymi zainteresowania naszą technologią partnerów z Polski, Niemiec, Belgii, USA oraz Chin.

Trina Solar to firma założona w 1997 roku i od 2006 roku notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Specjalizuje się w wytwarzaniu modułów fotowoltaicznych opartych na krzemie krystalicznym. Trina Solar jest nie tylko pionierem chińskiego przemysłu fotowoltaicznego, ale także największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych. W roku 2015 firma wyprodukowała moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy nominalnej 5 GW (gigawat).

XTPL jest spółką technologiczną założoną przez wybitnych polskich naukowców. Firma zajmuje się opracowywaniem metody drukowania ultracienkich struktur przewodzących prąd elektryczny, które znajdą zastosowanie jako przezroczyste elektrody w ogniwach słonecznych, ekranach dotykowych oraz w wyświetlaczach.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika