Zwycięzcy Smarter E Award 2025

8 maja 2025
Zwycięzcy Smarter E Award 2025

W przededniu oficjalnego rozpoczęcia The smarter E Europe  największych w Europie targów branży energetycznej łączących cztery wystawy: Intersolar Europe, ees Europe, Power2Drive Europe i EM-Power Europe wręczono nagrody Smarter E Award 2025.

Trzech równorzędnych zwycięzców zostało wybranych w każdej z pięciu kategorii: Fotowoltaika, Magazynowanie energii, E-mobilność, Inteligentna zintegrowana energia oraz Wybitne projekty.

Nagrodzeni w kategorii Fotowoltaika

7Secondsolar – AUTOPV

7Secondsolar to dostawca oprogramowania jako usługi z siedzibą w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki. Ich rozwiązanie AUTOPV znacznie skraca czas, koszty i wysiłek planowania wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych (PV).

Longi Solar Technology – Hi-MO X10

Moduł fotowoltaiczny Hi-MO X10 firmy Longi Solar Technology łączy w sobie unikalną innowację z atrakcyjnym wzornictwem. Cechy produktu pozwalają Longi stworzyć nowy punkt odniesienia w zakresie wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa.

Weidmüller Interface – PV Inline

Weidmüller, rodzinna firma z Niemiec została wyróżniona za PV Inline, urządzenie przeciwprzepięciowe zaprojektowane w celu ochrony systemów PV przed przepięciami, w tym przepięciami spowodowanymi uderzeniem pioruna.

Nagrodzeni w kategorii Magazynowanie energii

CMBlu Energy – Organic SolidFlow Battery

Organic SolidFlow battery niemieckiej firmy CMBlu Energy łączy wysoką wydajność z niskim wpływem na środowisko. Produkcja seryjna ma się rozpocząć w 2026 roku. System długoterminowego magazynowania może przechowywać 200 kilowatogodzin energii elektrycznej i mieć moc wyjściową 40 kilowatów.

Hydrostor – A-Compressed Air Energy Storage (A-CAES)

Hydrostor to kanadyjska firma założona w 2010 roku. Technologia Advanced Compressed Air Energy Storage (A-CAES), która nie emituje spalin, zapewnia magazynowanie sprężonego powietrza dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej i gmin.

Samsung SDI – U8A1

Samsung SDI U8A1 to system akumulatorów o bardzo dużej wydajności do systemów zasilania bezprzerwowego (UPS) oparty na akumulatorach litowo-manganowych (LMO), która umożliwia szybkie ładowanie i rozładowywanie przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu stabilności termicznej.

Nagrodzeni w kategorii E-mobility

Friedrich GmbH – URBANROOF

Urbanroof to solarny carport łączący prostotę ze zrównoważonym rozwojem. Projekt niemieckiej firmy Friedrich GmbH maksymalizuje powierzchnię instalacji wytwarzając do 60 procent więcej energii niż carporty w kształcie litery Y. Urbanroof zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi, jest łatwy do czyszczenia i konserwacji i można go łatwo łączyć z infrastrukturą ładowania pojazdów elektrycznych.

Samsung SDI – technologia No Thermal Propagation

Technologia No Thermal Propagation południowokoreańskiej firmy Samsung SDI znacznie zmniejsza ryzyko niekontrolowanego wzrostu temperatury i pożarów w modułach akumulatorów pojazdów elektrycznych.

Shenzhen Kehua Hengsheng Technology (Kehua Tech) – 40 kW wysokowydajny, wysokoefektywny moduł ładowania SiC

Zwycięska propozycja chińskiej firmy Kehua Tech to 40-kilowatowy moduł ładowania dla stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.

Nagrodzeni w kategorii Inteligentna zintegrowana energia

Fenecon – System zarządzania energią Fenecon

Fenecon opracowuje innowacje, które zwiększają efektywność wykorzystania, wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej. Zwycięskim projektem niemieckiej firmy jest Fenecon Energy Management System (FEMS). FEMS zapewnia w pełni autonomiczną wizualizację i kontrolę systemów magazynowania energii, falowników fotowoltaicznych, pomp ciepła i stacji ładowania pojazdów elektrycznych w celu zapewnienia energooszczędnej i sieciowej eksploatacji.

Toscano – COMBI-PRO-MAX

Nagrodzona innowacja firmy Toscan –  COMBI-PRO-MAX, to kompaktowy system sterowania zapasowego dla systemów solarnych i akumulatorowych, który jest na tyle mały, że można go trzymać jedną ręką.

Utiligize – Forecast & Investment

Platforma Forecast & Investment firmy Utiligize ulepsza planowanie sieci energetycznych poprzez efektywne zarządzanie dużą liczbą rozproszonych źródeł energii.

Nagrodzeni w kategorii Wybitne projekty

Phaesun – BeCool: ekologiczne chłodzenie dla rynków w Kenii

Phaesun to niemiecka firma specjalizująca się w integracji systemów fotowoltaicznych poza siecią. Ich nagrodzone rozwiązanie BeCool to zrównoważony model chłodzenia jako usługi dla małych handlowców rynkowych w regionie wokół jeziora Wiktorii w Kenii, gdzietrudno jest znaleźć konwencjonalne metody chłodzenia.

Longi Hydrogen – elektrolizer 3000 Nm³/h

Longi Hydrogen otrzymało nagrodę za projekt wykorzystania  zielonego wodoru w chińskim mieście Qinhuangdao, zastępując paliwa kopalne energią bezemisyjną w procesie wytopu w wielkim piecu. Projekt wykorzystuje dwa przemysłowe elektrolizery działające na odzyskanych gazach i energii odnawialnej.

Karlsruhe Institute of Technology – BiFlow BiFlow

Innowacyjny projekt Karlsruhe Institute of Technology (KIT) we współpracy z Fraunhofer ICT, 1st Flow Energy Solutions i Stage76. Projekt dla akademika w Bruchsal w Niemczech łączy akumulator litowo-jonowy i akumulator wanadowo-redox flow z istniejącym systemem fotowoltaicznym, aby umożliwić magazynowanie energii elektrycznej i ciepła.

Fot. Solar Promotion GmbH

Pełna relacja z targów ukaże się w numerze czerwcowym Magazynu Fotowoltaika. Zaprenumeruj