15 lat na rynku nie zaspokoiło naszych ambicji

17 sierpnia 2021
15 lat na rynku nie zaspokoiło naszych ambicji

Firma Soltec, czołowy dostawca rozwiązań fotowoltaicznych, obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia. Historia spółki to wydarzenia, które przez ostatnie lata ukształtowały nie tylko Soltec, ale także rynek fotowoltaiki w Polsce. Z okazji 15. urodzin współzałożyciele firmy, Waldemar Bajbak oraz Sebastian Lendzion, dzielą się swoimi doświadczeniami z branży oraz obserwacjami rynkowymi.

Zaczynaliście w 2006 roku. Jak wyglądał wtedy rynek fotowoltaiki w Polsce?
Sebastian Lendzion: Praktycznie nie istniał do momentu uchwalenia ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wszystko działo się na małą skalę. Długo nie było możliwości podłączania fotowoltaiki do sieci poprzez zgłoszenie, tak jak odbywa się to obecnie. Kiedy rozmawiałem z operatorami sieci energetycznej, nie wiedzieli, o czym mówię. „Przecież to my sprzedajemy energię, a Ty chcesz ją wytwarzać?”.
Waldemar Bajbak: Obietnice dotyczące wprowadzenia regulacji trwały około 2-3 lat. W ustawie z 2015 roku pojawiło się pojęcie prosumenta, które zapewniło dofinansowanie i wówczas powstały procedury podłączania do sieci. Oczywiście, początki były trudne, ale to pobudziło rynek. Wcześniej montowaliśmy instalacje na jachtach, kamperach, małe instalacje off-gridowe, a także instalacje zasilające oświetlenie dróg i znaków aktywnych, czyli akumulator, regulator ładowania i moduł fotowoltaiczny. To było dla nas wystarczające i napędzało działalność naszej firmy.

Skąd wzięło się Wasze zainteresowanie fotowoltaiką?
S.L.: Jako inżynierowie materiałowi po Politechnice Warszawskiej zawodowo zajmowaliśmy się wytwarzaniem monokryształów półprzewodnikowych metodą Czochralskiego. W 2006 roku wpadliśmy na pomysł produkcji baterii fotowoltaicznych. Opracowaliśmy własną metodę produkcji małych modułów PV do 12 Wp i rozpoczęliśmy ich wytwarzanie na niewielką skalę do stosowania na jachtach czy dla hobbystów, co było dla nas spełnieniem marzenia.
W.B.: Zawsze zależało nam na rozwoju firmy, dlatego duży nacisk stawiamy na elastyczność i poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań. Dlatego, kiedy dowiedzieliśmy się, że Chińczycy znacznie niższym kosztem wytwarzają dokładnie tę samą technologię, którą my wymyśliliśmy na miejscu, dostrzegliśmy w tym szansę, aby zmodyfikować i rozwinąć naszą działalność. Zafascynowani tą branżą, chcieliśmy pozostać na rynku, zajęliśmy się więc wprowadzaniem najlepszych produktów na polski rynek i początkowo montażem instalacji PV.

Jak radziliście sobie na raczkującym rynku?
S.L.: Przez pierwszy rok dużą część naszej działalności stanowił montaż kolektorów słonecznych. To był intensywny i wymagający czas – pracowaliśmy niemalże przez siedem dni w tygodniu. Dzięki temu zyskaliśmy wiedzę i doświadczenia w zakresie podejścia do klienta – dowiedzieliśmy się, czego klienci oczekują i jak sprostać ich potrzebom. W międzyczasie stworzyliśmy też stronę internetową.

W.B.: Od 2006 do 2009 roku montowaliśmy ogniwa równolegle, systemy fotowoltaiczne, poznawaliśmy i uczyliśmy się na swoich błędach. Przełomowy był 2009 rok, kiedy wzięliśmy udział w targach fotowoltaicznych w Chinach i w Niemczech, co zaowocowało współpracą z firmami Sunlink PV, Steca Electronic i Victron Energy. Te relacje biznesowe utrzymujemy od lat i co ważne, marki te nigdy nie zawiodły naszych klientów.

Od własnej produkcji, przez instalatora, do dystrybutora – w 2016 roku zdecydowaliście się zmienić model firmy w kierunku dystrybutorskim. Czego nauczyły Was wasze wcześniejsze doświadczenia?
W.B: Posiadanie własnych brygad instalatorskich w przeszłości dało nam lekcję, z której wciąż czerpiemy. Doskonale rozumiemy potrzeby naszych klientów, którzy montują instalacje PV, możemy podzielić się z nimi naszymi doświadczeniami i wiedzą.
Klienci otrzymują od nas kompleksowe wsparcie merytoryczne w postaci szkoleń, projektów instalacji PV, doradztwa na etapie zarówno zakupu, jak i późniejszego montażu, a także serwisu. Mogą liczyć na nasz Dział Techniczny i naszych specjalistów.
Znajdują u nas wsparcie w opracowywaniu trudnych projektów i instalacji, głównie systemów magazynowania energii. W tej kwestii mamy olbrzymie doświadczenie. Dobieramy systemy indywidualnie tak, aby zaspakajały potrzeby energetyczne i dawały pewność działania.
S.L.: Z kolei wiedza i doświadczenie w zakresie produkcji technologii ogniw fotowoltaicznych wykształciły w nas umiejętność skutecznej oceny i selekcji najlepszego sprzętu PV. Wybór towaru zawsze poprzedzamy przeprowadzeniem własnych testów oraz analizą przedstawionych przez producenta wyników badań i certyfikatów.

Jak oceniacie obecny stan rynku fotowoltaiki w Polsce?
S.L.: Obserwujemy obecnie najlepsze lata rozkwitu branży, jednak jej rozwój jest silnie uzależniony od obowiązującego prawa, które w najbliższym czasie ma się zmieniać. Energetyka węglowa i jądrowa wiąże się z zagrożeniami, dlatego świat poszukuje nowych rozwiązań energetycznych, które są wydajne i przyjazne środowisku. Rządy przeznaczają znaczne fundusze na wsparcie technologii alternatywnych źródeł energii.

Jakie dostrzegacie bolączki i wyzwania branży?
W.B.: Ze względu na zawirowania rynków po pandemii Covid19, rośnie popyt na surowce, używane także do produkcji komponentów PV, co naturalnie przekłada się na wyższe koszty produktów finalnych, a także ich ograniczoną dostępność. Również nowe regulacje unijne będą miały duży wpływ na rynek PV. Z jednej strony cieszymy się, że w planach UE są nowe giga fabryki ogniw i modułów w Europie, z drugiej zaś pakiet Fit for 55, którego celem jest ograniczenie emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 roku, może podnieść ceny w innych gałęziach przemysłu. Takim przykładem może być wzrost cen transportu, który od 14 lipca br. wejdzie do systemu ETS. Kolejną kwestią będą zmiany związane z nowelizacją ustawy OZE i wyedukowanie prosumentów, aby stali się aktywnymi uczestnikami rynku energii. Jesteśmy jednak pewni, że rynek PV będzie rozwijać się stabilnie, a my dołożymy wszelkich starań, aby być częścią tego rozwoju.

Coraz częściej mówi się o potrzebie lepszego zarządzania systemem przesyłowym w Polsce, a jako sposób odciążenia go wskazywane są magazyny energii. Czy firma Soltec jest przygotowana na wzrost ich popularności?

S.L.: Intensywny rozwój naszej firmy pozwolił nam powiększyć zespół o kolejnych doświadczonych ekspertów, którzy specjalizują się m.in. właśnie w magazynach energii. Ponadto mamy opracowane zestawy do magazynowania energii na urządzeniach, które testowaliśmy przez ostatnie lata. Moduły bateryjne, które oferujemy, można dowolnie łączyć, powiększając ich pojemność. To szczególnie ważne dla części klientów chcących najpierw przekonać się o skuteczności takiego rozwiązania na małym systemie, który następnie można rozbudować. Ponadto konfigurujemy duże kontenerowe magazyny energii przeznaczone dla energetyki zawodowej. Wybraliśmy najlepsze dostępne obecnie technologie: oferujemy gotowe, proste i skuteczne zestawy do magazynowania energii od sprawdzonych producentów, m.in. SofarSolar, BYD, Victron Energy, Pylontech oraz Kostal.
Jesteśmy przygotowani zarówno na popyt w zakresie baterii niskonapięciowych, jak i wysokonapięciowych, a dodatkowodysponujemy odpowiednimi do nich falownikami. W kwestii magazynów z pewnością nie spoczniemy na laurach, zajmujemy się także prowadzeniem badań i rozwojem tej technologii

Jakich zmian wymaga rozwój magazynów energii?
W.B.: Rozpowszechnienie magazynów energii nie tylko wśród energetycznych potentatów, ale także wśród zwykłych prosumentów, wymagać będzie stworzenia inteligentnego systemu łączącego ze sobą użytkowników oraz nadzorującego działanie sieci. Idea ta stawia wyzwania technologiczne i prawne, jednak może spowodować postęp, który pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo i niezależność energetyczną oraz zrealizowanie celów klimatycznych.

Jakie są ambicje i plany Soltec na następne lata?
W.B.: Fotowoltaikę znamy od podszewki, ale branża cały czas się zmienia. W kolejnych latach zamierzamy wciąż rozwijać się i odpowiadać na bieżące potrzeby rynku, aby w dalszym ciągu móc zapewniać naszym klientom nie tylko najlepszej jakości produkty dostosowane do ich potrzeb, ale również kompleksowe wsparcie na każdym etapie działania. Realizujemy wielkoskalowe projekty z naszymi partnerami biznesowymi. Nie wykluczamy otworzenia się na nowe obszary związane z Odnawialnymi Źródłami Energii. Obecnie skupiamy się też na analizie polskiego łańcucha dostaw i dążymy do znalezienia najlepszych polskich technologii, które chcielibyśmy wspierać w rozwoju.
S.L.: Wszystkich planów nie możemy zdradzić, ale zapewniamy – nie zwalniamy tempa! 15 lat na rynku nie zaspokoiło naszych ambicji. Chcemy dalej tu być przez co najmniej kolejne15 lat.

Czego w takim razie życzyć firmie Soltec na 15.urodziny?
W.B.: Powiemy krótko – sytuacji na rynku sprzyjającej rozwojowi.
S.L.: Korzystnych regulacji prawnych stymulujących rozwój coraz bardziej wydajnych urządzeń do pozyskiwania energii
odnawialnej.

Dziękuję za rozmowę
Agnieszka Parzych