26,5% wydajności konwersji ogniw słonecznych HJT. M10 dla wielkoskalowych systemów PV

1 lipca 2022
26,5%  wydajności konwersji ogniw słonecznych HJT. M10 dla wielkoskalowych systemów PV

LONGi ogłosiło nowy rekord świata w wydajności konwersji wynoszący 26,5% dla swoich ogniw fotowoltaicznych z heterozłączem krzemowym (HJT). Nowy rekord został potwierdzony w testach przeprowadzonych przez Instytut Badań nad Energią Słoneczną (ISFH) w Hameln w Niemczech. Nowy rekord wydajności wielkoformatowych ogniw fotowoltaicznych z krzemu monokrystalicznego został osiągnięty na pełnowymiarowych waflach krzemowych M6 (274,4 cm2).

Innowacje LONGi nieustannie podnoszą poprzeczkę, ustanawiając światowe rekordy wydajności konwersji i pozostając w czołówce technologii typu P TOPCON, N-type TOPCON, N-type HJT, P-type HJT i innych technologii fotowoltaicznych. Sieć centrów badawczo-rozwojowych LONGi koncentruje się na technologiach płytek, ogniw, modułów i rozwiązań fotowoltaicznych. Strategiczne partnerstwa wzmacniają współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami, uczelniami i instytutami badawczymi.

O HJT

Koncepcja produkcji HJT została opracowana przez SANYO Electric w latach 80. (SANYO została przejęta przez Panasonic w 2009 r.). SANYO było pierwszą firmą, która wyprodukowała komercyjnie ogniwa słoneczne z krzemu amorficznego (a-Si). Ta cienkowarstwowa technologia, najczęściej spotykana w kalkulatorach kieszonkowych, pochłania szeroki zakres widma światła, ale ma niską wydajność konwersji (najwyższa w historii wydajność dla a-Si wynosi 13,6%). SANYO eksperymentowało więc z ogniwami a-Si, ostatecznie laminując je krystalicznymi płytkami krzemowymi i przezroczystą warstwą tlenku przewodzącego (TCO). Składnik c-Si przyniósł zwiększoną stabilność wydajności, podczas gdy strona a-Si obejmowała zwiększoną absorpcję światła. Narodziła się technologia heterozłącza.

Moduły z ogniwami M10 182 mm dla większych zastosowaniach solarnych

Podczas dwudniowej sesji na konferencji przeglądowej Intersolar Munich, prowadzonej przez TaiyangNews, LONGi przedstawił prezentację na temat wartości modułu opartego na dwufazowym PERC 182 mm/M10 dla wielkoskalowych elektrowni fotowoltaicznych.

Jason Yan, starszy kierownik ds. marketingu produktów w LONGi Solar, stwierdził, że produkty i technologie fotowoltaiczne powinny opierać się na LCOE (ang. Levelized Cost of Electricity). LCOE to koszt energii wytwarzanej przez cały okres eksploatacji systemu PV. Po uwzględnieniu wszystkich warunków brzegowych, moduł oparty na ogniwach M10 okazuje się najlepszym rozwiązaniem dla elektrowni na skalę przemysłową, a przyszłe innowacje technologiczne powinny być skoncentrowane na zwiększeniu ich wydajności.

Podsumowując, ogniwo M10 o boku 182 mm uznawane jest przez LONGi za najlepsze rozmiarowo po szczegółowym rozważeniu procesów produkcyjnych, procedury wdrażania i wartości dla klienta. LONGi będzie nadal koncentrować się na poprawie wydajności ogniw i modułów, aby rozwijać technologię i zapewniać coraz lepszą opłacalność swoim klientom.

Źródła: LONGi, Solar Power World

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika