Technologia akumulatorów cynkowo-jonowych Enerpoly to interesująca szansa dla sektora wytwarzania energii odnawialnej, ponieważ tworzy nowe możliwości poprzez wdrożenie niedrogich i zrównoważonych systemów magazynowania energii. Chemikalia na bazie wody, takie jak jony cynku, które są z natury bezpieczne i przyjazne dla środowiska, będą podstawową technologią przyszłości. Ostatecznie sprawią, że magazynowanie energii będzie przystępne cenowo i umożliwi płynne przejście na PV + BESS.
Opatentowana technologia firmy Enerpoly wykorzystuje opłacalne surowce, takie jak cynk, który można pozyskać w Szwecji i w Europie. Może to przyczynić się do globalnej konkurencyjności regionu w szybko rozwijającym się przemyśle akumulatorowym. Europa pozostaje w tyle za Chinami i USA w zabezpieczaniu dostaw surowców dla systemów energetycznych i mobilności. Technologia jonów cynku może pomóc Europie dogonić światową czołówkę w pracach nad powszechnymi i przystępnymi magazynami energii, ustanawiając zarówno strategiczną autonomię, jak i zapewniając zrównoważony rozwój systemów czystej energii.
Cynk jest surowcem dostępnym w Europie, a jego zastosowanie obniża koszty produktu oraz zwiększa bezpieczeństwo funkcjonalne baterii. Proces produkcji i komponenty technologii firmy Enerpoly oparte są na bazie wody, co oznacza, że są niepalne, nietoksyczne i niewybuchowe. Akumulator cynkowo-jonowy osiąga przełomową przystępność cenową i przyspiesza wdrożenia w stacjonarnym magazynowaniu energii. Opatentowana technologia daje bezpieczne, łatwe w eksploatacji rozwiązanie, które można produkować i wdrażać na całym świecie. Jest to produkt modułowy i służy jako platforma wspierająca przejście na czystą energię. Baterie cynkowo-jonowe można stosować we wszystkim, od zastosowań mieszkaniowych po sieciowe systemy magazynowania energii.
JAK DZIAŁA BATERIA CYNKOWO-JONOWA?
Technologia jonów cynku firmy Enerpoly wykorzystuje metaliczny cynk jako anodę, dwutlenek manganu jako katodę oraz elektrolit na bazie wody. Jon cynku odgrywa istotną rolę. Po wyładowaniu metaliczny cynk rozpuszcza się na anodzie do jonów cynku. Jony te są transportowane przez elektrolit i są „zużywane” na katodzie, wytwarzając energię elektryczną. Odwrotna zasada obowiązuje podczas ładowania i umożliwia cykliczną, powtarzalną pracę akumulatora cynkowo-jonowego. Baterie Enerpoly są przystosowane do pracy ciągłej, rozładowując energię w czasie od 2 do 10 godz.
Opatentowane ogniwo akumulatora cynkowo-jonowego zostało zaprojektowane w celu zapewnienia bezpieczniejszego i czystszego magazynowania energii. Obudowa umożliwia modułowe zestawienia poszczególnych ogniw w baterie. Wymiary pojedynczego ogniwa wynoszą (dł. × szer. × gł.) 150 × 116 × 50 mm, waga 1,1 kg, napięcie nominalne 1,3 V, wydajność nominalna 60 Ah, efektywność > 85%, okno SoC 0–100%, zakresy temperatur pracy: operacyjny od -10 do +50 °C, zalecany od -10 do +50 °C.
Zestaw ogniw akumulatorowych – bateria (moduł bateryjny) – jest konfigurowalny i modułowy. Jest wyposażony w system zarządzania baterią (BMS) zaprojektowany w celu optymalizacji wydajności baterii cynkowo-jonowych. Wymiary pojedynczego modułu bateryjnego wynoszą: (dł. × wys. × szer.) 800 × 177 × 432 mm, waga 60 kg, napięcie nominalne 48 V, wydajność nominalna 60 Ah, energia przechowana (pojemność) 3 kWh, maksymalna moc ładowania/rozładowania 2,8 kW, ciągła moc ładowania/rozładowania 1,4 kW, zakresy temperatur pracy takie jak w przypadku ogniwa.
Szwedzki startup bateryjny Enerpoly i austriacki startup zajmujący się inteligentną fotowoltaiką Efficient Energy Technology (EET) w ramach programu Eurostars-3 rozpoczynają realizację wspólnego projektu pod nazwą ZincMate. Celem projektu jest rozwój i komercjalizacja urządzenia do magazynowania energii do powszechnego zastosowania na skalę masową. W ramach projektu ZincMate zostaną wyprodukowane prototypy systemu magazynowania typu plug-in (plug and play) z akumulatorami cynkowymi. Zostaną one przetestowane zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i domowych. Projekt rozpoczyna się w 2023 r. i potrwa 2 lata.
W ramach projektu ZincMate zostanie zademonstrowane rozwiązanie do magazynowania energii,
z którego będą mogły korzystać wszystkie gospodarstwa domowe w UE, poszczególne mieszkania w budownictwie wielorodzinnym, wspólnoty mieszkaniowe i inni. Techniczną podstawą projektu ZincMate jest technologia on-grid firmy EET w połączeniu z ekonomiczną baterią firmy Enerpoly. Enerpoly opracowuje akumulatory cynkowo-jonowe przy użyciu materiałów niekrytycznych, które mogą być pozyskiwane w UE. EET tworzy systemy fotowoltaiczne z magazynowaniem energii, które można po prostu podłączyć do gniazdka ściennego, aby właściciele domów i najemcy mogli wytwarzać własną odnawialną energię elektryczną.
– Rosnące rachunki za energię elektryczną i bezpieczeństwo energetyczne w coraz większym stopniu dotyczą Europy. Wszyscy, niezależnie od tego, czy są właścicielami domów, czy najemcami, powinni mieć możliwość generowania, magazynowania i uzyskiwania dostępu do energii odnawialnej bez rozbijania banku. ZincMate oferuje niedrogie, bezpieczne i łatwe w wykorzystaj produkty do wytwarzania i magazynowania energii. Współpracując z EET, robimy decydujący krok w kierunku udostępnienia wszystkim czystej energii – powiedziała Eloisa de Castro, dyrektor generalny Enerpoly.
– Strategiczne partnerstwo z Enerpoly to kolejny krok w kierunku bezpiecznego, prostego i niezawodnego zaopatrzenia w energię dla każdego gospodarstwa domowego. Obecnie urządzenie SolMate firmy EET jest wyposażone w najnowocześniejszą baterię litowo-jonową i oczywiste jest, że technologia akumulatorowa wymaga poprawy. Przejście na technologię cynkowo-jonową do zastosowań mieszkaniowych to kolejny krok we właściwym kierunku – mówi dr Christoph Grimmer, dyrektor generalny EET.
O Enerpoly
Enerpoly opracowuje akumulatory cynkowo-jonowe do stacjonarnego magazynowania energii. Opatentowana przez firmę technologia akumulatorów rozwiązuje krytyczne problemy z dzisiejszymi systemami do magazynowania energii. Baterie cynkowo-jonowe to bezpieczna, zrównoważona i skalowalna technologia akumulatorów, która może zapewnić 100% energii odnawialnej na skalę globalną. Firma została założona w 2018 roku w Szwecji, a jej wzrost przyspieszył dzięki finansowaniu z Komisji Europejskiej (EIC) i Szwedzkiej Agencji Energii. Enerpoly przenosi swoje akumulatory cynkowo-jonowe z laboratorium na skalę komercyjną, a projekty pilotażowe są gotowe na rok 2023.
O EET
EET jest ekspertem w dziedzinie technologii magazynowania energii słonecznej typu plug-in. Austriacki start-up jest jedyną firmą produkującą urządzenia pamięci masowej, które może zainstalować każdy amator, bez pomocy technika. Rdzeniem innowacji EET dla urządzenia SolMate jest zintegrowana i opatentowana technologia pomiarowa, która może wykrywać zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym za pośrednictwem gniazdka elektrycznego. W związku z tym nie jest konieczna żadna dalsza instalacja ani podłączenie do sieci elektrycznej w gospodarstwie domowym. Firma EET została założona w 2017 r. i od tego czasu dynamicznie się rozwinęła, sprzedając ponad 10 tys. jednostek swoich systemów. EET obecnie chce zwiększyć skalę i rozszerza działalność w całej Europie.
O Eurostars
Program Eurostars jest finansowany przez Unię Europejską za pośrednictwem programu Horyzont Europa. Jest to największy międzynarodowy program finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) chcących współpracować przy projektach badawczo-rozwojowych, które tworzą innowacyjne produkty, procesy lub usługi przeznaczone do komercjalizacji. Eurostars jest obsługiwany przez EUREKA, międzyrządową sieć zrzeszającą 37 krajów. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.eurekanetwork.org/.
Oprac. M. Grabania
Źródło: Enerpoly AB
Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika