LONGi, czołowy producent modułów fotowoltaicznych, oraz enson, polski producent konstrukcji wsporczych, ogłosili podpisanie listu intencyjnego. Celem tej współpracy jest opracowanie standardów technicznych, które przełożą się na większą elastyczność w projektowaniu, a przede wszystkim na wzrost bezpieczeństwa inwestycji. Obaj producenci chcą wykorzystać wiedzę i doświadczenie ze współpracy z największymi inwestorami i wykonawcami farm fotowoltaicznych w Europie.
To nie pierwsza inicjatywa obu producentów na rzecz bezpieczeństwa użytkowania instalacji wielkoskalowych. Wypracowanie kodeksu dobrych praktyk i rekomendacji dla instalatorów ma bezpośrednio przełożyć się dodatkowo na łatwiejszy i szybszy montaż instalacji fotowoltaicznych. Ułatwi to również ich użytkowanie i serwisowanie, obniżając koszty eksploatacji.
Podjęliśmy to wyzwanie, ponieważ wierzymy, że nasza współpraca z Longi będzie sprzyjała doskonaleniu naszych konstrukcji montażowych przeznaczonych do projektów farmowych. Dzięki synergii naszych doświadczeń i kompetencji, jesteśmy w stanie proponować rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo oraz efektywność montażu ale także przyniosą realne oszczędności dla inwestorów – mówi Ewa Owczarz-Ciszek, prezes zarządu Enson.
W ramach współpracy, zespoły R&D obu firm skupią się na kluczowych aspektach technicznych, takich jak odpowiednie podparcie modułów, dobór parametrów klem czy obliczanie dopuszczalnych ugięć profili, które zapewnią modułom stabilne i nienaruszalne oparcie. Ponadto, obie firmy będą pracować nad nowymi rozwiązaniami, przyspieszając montaż modułów oraz optymalizując koszty konstrukcji.
Cieszymy się z możliwości współpracy z enson. Longi od zawsze kładzie duży nacisk na innowacje i doskonałość techniczną. Dlatego instalatorzy na całym świecie decydują się właśnie na nasze rozwiązania, szczególnie przy dużych projektach farmowych . Budując przyszłość opartą na odnawialnych źródłach energii, nie możemy bagatelizować znaczenia bezpieczeństwa w projektowaniu instalacji fotowoltaicznych. Dialog techniczny z producentem konstrukcji w kontekście wytrzymałości w okresie życia instalacji jest kluczowym aspektem, który wymaga naszej uwagi i zaangażowania i inwestorów całą pewnością przyczyni się do poprawy standardów rynkowych – podkreśla Daniel Moczulski Country Manager LONGi Poland & Baltics .
Enson wyróżnia się na rynku umiejętnością dopasowania swoich konstrukcji do potrzeb danego projektu, w szczególności dotyczy to wymogów stawianych przez producentów modułów. Jeśli konstrukcja jest niesymetrycznie wytężona to w różnych miejscach, może powodować niesymetryczne naprężenia na moduł. Jeśli instalacja modułu nie spełnia warunków instrukcji montażu producenta to traci gwarancję i nie podlega reklamacji. To tylko ułamek elementów, które są dziś istotne przy konstruowaniu nowych systemów wsporczych.
Konstrukcja modułu ma duże znaczenie przy projektowaniu – mówi Karol Gnoza, szef działu projektowego enson – Dla przykładu jego rosnąca wielkość wymusza na projektantach zwiększenie rozstawu i przekroju profili. Muszą oni jednak przy tym pamiętać o zachowaniu sztywności całej konstrukcji by nie występowała podatność profili np. na skręcanie i nadmierne ugięcia. Dlatego nasz dział badań współpracuje z producentami modułów, szukając optymalnych rozwiązań.
Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok do zacieśnienia współpracy między Longi i enson. Obie firmy deklarują chęć dalszego rozwoju innowacyjnych rozwiązań.
Źródło: enson