W najbliższych tygodniach, TAURON uruchomi farmę fotowoltaiczną Proszówek. Instalacja o łącznej mocy 55 MW położona jest w województwie dolnośląskim, w gminie Grębocice. Inwestycja w Proszówku to jedna z serii zaplanowanych na ten rok inauguracji nowych aktywów OZE. Po jej uruchomieniu, moc zainstalowana w odnawialnych źródłach Grupy przekroczy 750 MW.
– Rozbudowa mocy zainstalowanych w fotowoltaice jest istotnym elementem strategii dekarbonizacyjnej TAURONA. Obserwujemy znaczący spadek nakładów na instalację oraz wzrost efektywności konwersji energii w modułach PV, np. dzięki zastosowaniu modułów bifacjalnych. Naszym celem jest skokowe zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł, w celu rentownej transformacji grupy i sprostania rosnącym wymaganiom klientów – mówi Michał Orłowski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju.
Na farmie zainstalowano 100 tys. modułów bifacjalnych, każdy o mocy 545 Wp. Teren farmy obejmuje 68,55 ha, czyli powierzchnię 96 boisk do piłki nożnej.
– W szczytowym momencie montażu modułów na terenie farmy pracowało ponad 120 osób. Roczna produkcja energii elektrycznej zaspokoi potrzeby 20,5 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja zostanie przekazana do eksploatacji w III kwartale bieżącego roku – mówi Monika Piątkiewicz, wiceprezes zarządu TAURON Zielona Energia.
Wyprowadzenie mocy z farmy i głównego punktu odbioru (GPO) do Głównego Punktu Zasilania w Kalinówce nastąpiło za pośrednictwem linii 110 kV o długości blisko 8 km.
Oprócz farmy Proszówek, TAURON buduje dwie elektrownie fotowoltaiczne: Bałków o mocy 54 MW oraz Postomino o mocy 90 MW. Ta ostatnia jednostka będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo i jest pierwszym projektem TAURONA realizowanym w formule cable pooling. Elektrownie Bałków i Postomino zostaną oddane do użytku w 2025 roku.
W fazie budowy znajduje się też pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 160 MW. Łączna moc zainstalowana w OZE wynosi niespełna 700 MW (w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych oraz 90 MW biomasy).
Zgodnie z założeniami strategii, w 2030 roku Grupa TAURON będzie dysponować 1400 słonecznymi megawatami.
Zaproszenie do współpracy
TAURON zaprasza deweloperów zainteresowanych współpracą w ramach wspólnego rozwoju projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Poszukuje też niezagospodarowanych gruntów pod rozwój mocy OZE, w tym terów pogórniczych, zdegradowanych, zrekultywowanych, przemysłowych, poprzemysłowych i niskich klas. Firma współpracuje z prywatnymi właścicielami gruntów, instytucjami państwowymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego. Oferuje długoterminową dzierżawę na podstawie umowy, z atrakcyjnym czynszem, zabezpieczającą właściciela oraz gwarantuje przywrócenie gruntu do stanu pierwotnego po zakończeniu okresu dzierżawy.
Źródło: Tauron