Powstanie jedna z największych farm PV w województwie świętokrzyskim

5 kwietnia 2024
Powstanie jedna z największych farm PV w województwie świętokrzyskim

TAURON rozpoczyna w Bałkowie w województwie świętokrzyskim budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 54 MW. Harmonogram prac zakłada, że pierwsza energia elektryczna popłynie z tej elektrowni w 2025 roku.

– Transformacja miksu energetycznego w kierunku OZE wraz z inwestycjami w magazynowanie energii będzie priorytetem rozwojowym TAURONA w najbliższych latach – mówi Michał Orłowski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia.  Aktualnie, łącznie z farmą w Bałkowie budujemy nowe aktywa OZE o mocy ponad 360 MW – trzy farmy fotowoltaiczne o mocy niespełna 200 MW i pięć farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW  –  dodaje Michał Orłowski.

Elektrownia w Bałkowie będzie jedną z największych w województwie świętokrzyskim, zajmie teren o powierzchni ponad 50 hektarów. Zgodnie z przewidywaniami, energia wyprodukowana przez farmę pokryje roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną 27 tysięcy gospodarstw domowych.

– Nowobudowana farma jest projektem typu greenfield, realizowanym od podstaw przez spółkę TAURON Zielona Energia – precyzuje Monika Piątkiewicz, wiceprezes zarządu TAURON Zielona Energia, spółki odpowiedzialnej w Grupie za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycję projektów oraz nadzór inwestycyjny nad budową farm fotowoltaicznych i wiatrowych. – Zgodnie z założeniami, na farmie zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne bifacjalne. Technologia ta wykorzystuje światło odbite od spodniej części ogniwa, co poprawia sprawność paneli oraz docelowo efektywność produkcji energii –  dodaje Monika Piątkiewicz.

 

 

Oprócz farmy w Bałkowie, TAURON buduje dwie elektrownie fotowoltaiczne: Proszówek o mocy 55 MW oraz Postomino o mocy 90 MW. Ta ostatnia jednostka będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo, jest pierwszym projektem TAURONA realizowanym w formule cable pooling. Elektrownia Proszówek zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a Postomino w 2025 roku. W przygotowaniu jest także drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.

W fazie budowy znajduje się też pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 160 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w 2024 roku – Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farm Nowa Brzeźnica (20 MW) i Sieradz (24 MW) popłynie natomiast w 2025 roku.

Grupa eksploatuje dziś trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach). TAURON dysponuje również jedenastoma farmami wiatrowymi. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 417 MW.

Łączna moc zainstalowana w OZE wynosi niespełna 700 MW (w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych oraz 90 MW biomasy).

Fot. Tauron

Źródło: Tauron