Leroy Merlin Polska poinformowała o rozpoczęciu przyjęcia pierwszych dostaw energii odnawialnej z elektrowni słonecznej w Chełmnie. Dzięki umowie fizycznego PPA (Power Purchase Agreement) podpisanej z Better Energy, spółką z branży energii odnawialnej, sieć sklepów wkracza w kolejny etap transformacji energetycznej.
Umowa PPA pomiędzy Leroy Merlin Polska a Better Energy została zawarta na 10 lat i dotyczy dostaw energii z farmy fotowoltaicznej w Chełmnie w województwie kujawsko-pomorskim. W wybranym modelu fizycznego PPA zielona energia będzie dostarczana od wytwórcy do odbiorcy w ramach istniejącej infrastruktury sieci energetycznych i dzięki wybranemu podmiotowi bilansującemu, spółce Enefit.
Korzyści z PPA
Gwarantowany roczny wolumen dostaw dla Leroy Merlin Polska wyniesie 14 GWh, czyli około 20% zapotrzebowania firmy na elektryczność. Taki wolumen odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej ok. 7 tysięcy polskich gospodarstw domowych. Dodatkowo korzyścią dla sieci sklepów jest nie tylko możliwość ograniczenia emisji i wsparcie budowy nowych instalacji OZE, ale także długoterminowe pozyskiwanie energii w atrakcyjnej cenie.
Transformacja energetyczna Leroy Merlin Polska
Wieloletni kontrakt na zakup energii z nowych źródeł odnawialnych (tzw. umowa PPA) zapewni Leroy Merlin Polska długoterminowe zabezpieczenie dostaw stabilnej kosztowo i zeroemisyjnej energii z farmy fotowoltaicznej w Chełmnie. Dzięki rozpoczętym w styczniu pierwszym dostawom, które stanowią około 20% z ogólnego zapotrzebowania firmy na prąd, emisje zmniejszą się o ponad 8 tys. ton CO2 rocznie. To pierwsza taka umowa zawarta przez Leroy Merlin Polska, a w planach są kolejne. Firma zamierza kontynuować szybkie zwiększanie udziału w całości zużycia energii odnawialnej wytwarzanej w Polsce – w źródłach własnych lub kontraktowanych w ramach PPA.
Redukcja emisji własnych, zwłaszcza związanych ze zużyciem energii, jest w krótkim terminie kluczowa dla realizacji celów klimatycznych Leroy Merlin Polska. Są one konkretnie określone – całkowite emisje (własne i w łańcuchu wartości) mają wynosić w 2035 roku 50% mniej w porównaniu do roku 2021, a osiągnięcie neutralności klimatycznej ma nastąpić nie później niż w 2050 roku.
W marcu 2024 roku firma zainaugurowała projekt Robi Klimat – ofertę łącząca dla klientów oszczędności z redukcją wpływu na środowisko, której sercem są rozwiązania Oszczędnego Domu.
Więcej na stronie: https://www.leroymerlin.pl/robi-klimat/
Źródło: Leroy Merlin Polska
Fot. Better Energy