Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę na 10,8 mld zł pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy. To największa kwota pozyskana dotychczas przez PSE w ramach finansowania ze środków Unii Europejskiej. Fundusze posłużą do rozbudowy infrastruktury najwyższych napięć w całym kraju.
Dzięki pożyczce sfinansowana zostanie budowa nowych linii i stacji przesyłowych służących do wyprowadzenia mocy z nowych niskoemisyjnych źródeł wytwórczych, OZE i magazynów energii, a także zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.
BGK jest dysponentem środków przekazanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach KPO. W przypadku zwiększenia dostępności środków w ramach KPO możliwe będzie zwiększenie kwoty pożyczki do maksymalnej kwoty 32 mld. Termin spłaty pożyczki to 2050 r., a jej oprocentowanie to 0,5 proc.
Równolegle PSE pozyskują wsparcie na realizację projektów w zakresie infrastruktury energetycznej również z innych programów, w tym FEnIKS czy CEF, a także w ramach środków bezzwrotnych KPO.
PSE są operatorem systemu przesyłowego na terytorium całej Polski. Spółka zarządza siecią najwyższych napięć, w tym ponad 16 tys. km linii oraz 110 stacjami. Obecnie PSE realizują największy program inwestycyjny w swojej historii. W ciągu dekady powstanie blisko 5 tys. km linii 400 kV oraz 28 nowych stacji, a 110 istniejących przejdzie modernizację.
Źródło: MKiŚ