W dniach 25-26 maja br. w Warszawie odbyła się VI edycja Kongresu PV. Motywem przewodnim tegorocznego Kongresu był wpływ geopolityki na bezpieczeństwo energetyczne Europy.
Podczas debat i paneli eksperci jednoznacznie podkreślali, że energia słoneczna staje się kluczowym filarem bezpieczeństwa energetycznego kontynentu. Fotowoltaika – jako najszybciej rozwijający się sektor OZE, zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej – odgrywa coraz istotniejszą rolę w uniezależnianiu Europy od importu paliw kopalnych, wzmacniając tym samym jej odporność gospodarczą.
– Wyłączenia i ceny ujemne to dziś największe bolączki branży. Ale mamy plan, jak rozwiązać te problemy. Pracujemy nad zwiększeniem efektywności źródeł PV i nie zamierzamy hamować ich rozwoju. Fotowoltaika jest – i pozostanie – jednym z najtańszych źródeł energii. To nasze narodowe dobro w energetyce – powiedziała Paulina Hennig-Kloska, otwierając VI Kongres PV Środowiska. Zapewniła również, że rząd ma pełną świadomość wyzwań i pracuje nad ich rozwiązaniem.
Choć sektor fotowoltaiki rozwija się dynamicznie, mierzy się z poważnymi barierami infrastrukturalnymi. Do głównych problemów należą ograniczona dostępność mocy przyłączeniowych, przeciążone sieci elektroenergetyczne oraz przymusowe wyłączenia instalacji PV.
– Marnuje się 30–40 proc. dostępnej mocy – sieć jej nie przyjmuje lub instalacje są wyłączane. Potrzebujemy nowoczesnej infrastruktury, by fotowoltaika – a także energetyka wiatrowa – mogły realnie wzmocnić nasze bezpieczeństwo energetyczne – zauważył prof. Jerzy Buzek.
– Transformacja energetyczna nie wydarzy się bez fotowoltaiki. To technologia, która już dziś zmienia sposób, w jaki produkujemy i konsumujemy energię. Przyszłość należy do OZE, a fotowoltaika będzie fundamentem bezpiecznej, demokratycznej i zielonej energetyki w Europie – powiedziała Ewa Magiera, prezes Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
„Magazyn Fotowoltaika” był patronem medialnym wydarzenia.
Więcej informacji pojawi się w numerze 2/2025 „Magazynu Fotowoltaika”. Zaprenumeruj