W ramach jednej z największych umów dotyczących sprzedaży energii odnawialnej w Polsce, Axpo Polska przejmuje cały wolumen energii elektrycznej wytwarzanej przez instalacje RWE w kraju. Łączna moc zainstalowana elektrowni wiatrowych i słonecznych RWE w Polsce wynosi 628 MW i produkuje około 1500 GWh energii elektrycznej rocznie.
Axpo Polska, spółka ze szwajcarskiej grupy energetycznej Axpo, oraz RWE Renewables Poland, należąca do RWE, podpisały umowę Route-to-Market PPA na zakup energii elektrycznej. Kontrakt obejmuje energię produkowaną przez instalacje z portfela RWE o łącznej mocy zainstalowanej 628 MW zlokalizowane w całej Polsce.
– Umowa podpisana z RWE to jeden z największych kontraktów na zakup energii słonecznej i wiatrowej, podpisanych w ostatnim czasie w Polsce. Cieszymy się z możliwości współpracy z partnerem, którego cechuje ogromna wiedza i profesjonalizm. Łączy nas nie tylko ponad 100-letnie doświadczenie w obszarze energetyki, a także podobne wartości i zaangażowanie w działania na rzecz transformacji energetycznej – mówi Mateusz Marczewski, dyrektor zespołu Origination i członek zarządu Axpo Polska.
Na polskim rynku Axpo działa od ponad 20 lat, gdzie stało się jednym z największych niezależnych odbiorców zielonej energii. Spółka specjalizuje się w sprzedaży energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych do obiorców końcowych. Umowa z RWE dodatkowo wzmacnia tę pozycję.
– Dzięki rosnącemu portfelowi aktywów odnawialnych, RWE jest jednym z największych producentów zielonej energii w Polsce. Współpracując z Axpo, zielona energia elektryczna wytwarzana przez nasze farmy wiatrowe i słoneczne będzie efektywnie sprzedawana. Łączymy siły, by wspierać transformację energetyczną w Polsce – komentuje Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Poland.
Dzięki swojej strategii inwestycyjnej i rozwojowej, RWE wnosi znaczący wkład w sukces transformacji energetycznej i dekarbonizacji systemu energetycznego. W latach 2024-2030 RWE zainwestuje 55 miliardów euro na całym świecie w morskie i lądowe elektrownie wiatrowe, energię słoneczną, baterie, elastyczne wytwarzanie energii i projekty wodorowe. Do końca dekady zielone portfolio firmy wzrośnie do ponad 65 gigawatów mocy wytwórczych, których doskonałym uzupełnieniem będzie globalny obrót energią. RWE dekarbonizuje swoją działalność zgodnie ze ścieżką redukcji emisji „poniżej o 1,5 stopnia Celsjusza” i do 2030 roku całkowicie zrezygnuje z węgla.
Źródło: AXPO