Pionowy demonstrator w parku fotowoltaicznym

22 grudnia 2021
Pionowy demonstrator w parku fotowoltaicznym

Ta innowacyjna technologia umożliwi przyspieszenie integracji fotowoltaiki na gruntach już zagospodarowanych, podnosząc ich wartość. Przyczyni się do rozwoju i propagowania tzw. fotowoltaiki pionowej na dużą skalę.

W ramach swojego innowacyjnego programu „Large Linear Photovoltaic” CNR rozmieści trzy urządzenia demonstracyjne na nabrzeżnych wałach rzeki Rodan, których jest koncesjonariuszem na odcinku ponad 400 km. Program ten ma na celu zademonstrowanie technicznej i ekonomicznej wykonalności bardzo długich parków fotowoltaicznych – o długości do 10 km. Główne wyzwania dotyczą ograniczenia strat energii związanych z dużą długością linii kablowych oraz integracji gruntów i sposobów ich użytkowania.

Rozbudowywany od 2017 roku, pierwszy obiekt pilotażowy został oddany do użytku w grudniu tego roku na grobli Sablons w departamencie Isère. Projekt ten jest realizowany na odcinku o długości ponad 350 m wzdłuż kanału w Péage-de-Roussillon. Zainstalowana moc 104 kWp umożliwi zbadanie wykonalności i wydajności niektórych założeń technologicznych niezbędnych do wdrożenia na większą skalę.

Podstawowe założenia projektu:

1. Technologiczne: urządzenie umożliwia testowanie modułów bifacjalnych umieszczonych pionowo obok siebie, tworząc powierzchnię wzdłuż długiej linii. Moduły fotowoltaiczne umieszczone są w dwóch rzędach systemów montażowych o wysokości 3 m. Taki sposób zamontowania modułów sprawia, że są one bardziej wodoszczelne i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne niż w konwencjonalnym parku naziemnym. Umożliwiają również produkcję energii elektrycznej w szerszym przedziale czasowym, co lepiej odpowiada lokalnym potrzebom.

2. Społeczne: ten pierwszy demonstrator jest bezpośrednio dostępny dla użytkowników nabrzeża Rodanu. Park nie będzie ogrodzony, a do paneli będzie można podejść bezpośrednio blisko, dzięki czemu spełni on funkcję edukacyjną.

Drugi demonstrator będzie się składał z systemu o długości 1,5 km zainstalowanego na odcinku grobli ViaRhôna, biegnącej wzdłuż rzeki Rodan, z panelami zorientowanymi na wschód-zachód. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2023 rok. W szczególności pozwoli to na przetestowanie innowacyjnych urządzeń do odprowadzania energii, które mają na celu ograniczenie strat energii podczas przesyłu w kablach elektrycznych.

Trzeci obiekt demonstracyjny, o długości od 10 do 20 km, powinien zostać oddany do użytku w 2025 roku. Będzie to pierwszy pełnowymiarowy demonstrator dużego liniowego parku fotowoltaicznego działający w realnej infrastrukturze terenu.

Te demonstratory są przedmiotem partnerstw badawczo-rozwojowych z CEA – INES i SuperGrid Institute w celu optymalizacji technologicznych elementów konstrukcyjnych, od modułów słonecznych po transport energii przy użyciu innowacyjnych rozwiązań elektrycznych.

Dolina Rodanu oferuje idealne warunki naturalne do odkrywania nowych, niezawodnych i innowacyjnych technologii, dostosowanych do potrzeb regionów w zakresie odnawialnej energii elektrycznej oraz do oczekiwań lokalnych. Proponowane rozwiązanie odpowiada na potrzebę integracji nowych rozwiązań na ograniczonym terenie – mówi Frédéric Storck, dyrektor ds. transformacji energetycznej i innowacji w CNR.

Źródło: CNR Francja

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika