Tracker – fotowoltaiczny system nadążny

25 listopada 2021
Tracker – fotowoltaiczny system nadążny

Tracker fotowoltaiczny to zaawansowane rozwiązanie, dzięki któremu można znacząco zwiększyć uzysk z instalacji PV. Z badań przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk wynika, że dzięki użyciu trackera, uzyski mogą być nawet o 30 proc. większe niż w wypadku klasycznych rozwiązań dla fotowoltaiki. Ruchoma konstrukcja montażowa pozwala na dostosowanie położenia modułów względem aktualnego kierunku padania promieni słonecznych w ciągu dnia. Dzięki temu, możliwe jest znaczne poprawienie uzysków energii płynących z instalacji.

Corab proponuje swoim klientom własny model systemu nadążnego. Urządzenie prezentowane było międzynarodowej publiczności podczas targów InterSolar Europe, które miały miejsce październiku 2021 r. w Monachium. Rozwiązania zaproponowane przez Corab spotkało się z uznaniem i przełożyły się na podpisanie pierwszych zamówień na urządzenie. Zainteresowani, reprezentujący inwestorów z kilku kontynentów, będą wykorzystywać trackery fotowoltaiczne stworzone przez inżynierów z Corab na farmach fotowoltaicznych.

System CORAB TRACKER WS T-001 posiada funkcję śledzenia promieniowania słonecznego poprzez optymalne ustawienie modułów. Cały system jest w pełni automatyczny i bezobsługowy.  Wyróżnia go m.in. bezklemowy rodzaj montażu, możliwość zastosowania dowolnych modułów PV oraz użycie zaawansowanego zespołu czujników monitorujących aurę. Wszystko po to, aby osiągnąć maksymalne uzyski z instalacji.

Urządzenie oferowane przez olsztyńskiego producenta sprawdza się także podczas kapryśnej pogody. Kiedy nadchodzi wichura, mgła, czy leje rzęsisty deszcz, tracker WS T-001 przechodzi automatycznie w najbardziej odpowiedni i bezpieczny tryb. Dodatkowo potrafi wykorzystać wodę deszczową do mycia zainstalowanych paneli fotowoltaicznych.

Model WS T-001 został przetestowany pod względem bezpieczeństwa użytkowania, czego potwierdzeniem są certyfikaty bezpieczeństwa CE i TUV. Nie bez znaczenia jest fakt wysokiej odporności na korozję trackera, którego konstrukcja pokryta została specjalną powłoką Magnelis.

Więcej o systemie