Corab S.A. wejdzie na rynek ciepła z produktem klasy premium

21 września 2023
Corab S.A. wejdzie na rynek ciepła z produktem klasy premium

Corab S.A. rozszerzy portfolio produktów oferowanych pod własną marką o nową kategorię urządzeń grzewczych: gruntowe pompy ciepła i zasobniki ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Będą to kolejne elementy systemu Corab Solution mające pomóc klientom w osiągnięciu niezależności energetycznej oraz zabezpieczyć ich przed zmiennymi cenami energii.

Pompy ciepła Corab powstaną w ramach partnerstwa naukowo-technicznego zawartego z globalnym liderem rynku HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning), firmą Danfoss. Do ich stworzenia wykorzystane zostaną kompetencje inżynieryjne Corab, m.in. w zakresie programowania i automatyki, oraz doświadczenie spółki w obróbce stali i aluminium. Danfoss udostępni najwyższej jakości podzespoły oraz wsparcie aplikacyjne i inżynierskie swoich ekspertów. Z myślą o kliencie indywidualnym (małe i duże budownictwo jednorodzinne, wielorodzinne) docelowo powstaną trzy modele pomp z gruntowym wymiennikiem ciepła o mocy 8, 12 i 16 kW oraz trzy dodatkowe ze zintegrowanym w obudowie zbiornikiem c.w.u. Oprócz tego do produkcji trafią trzy modele wysokotemperaturowych pomp ciepła o dużej mocy 40kW, 60kW, 80kW do zastosowań komercyjnych np. w biurowcach, przez wspólnoty mieszkaniowe, operatorów ciepła systemowego. Będą one mogły tworzyć tzw. maszynownie pomp ciepła i uzupełniać zapotrzebowanie węzłów ciepłowniczych.

Pompy ciepła powstałe we współpracy z Danfoss, będą produktami klasy premium opartymi na najlepszych dostępnych technologiach oraz inteligentnych rozwiązaniach. Wykorzystywać będą kilkanaście najwyższej jakości podzespołów Danfoss, w tym m.in. sprężarki o regulowanej wydajności, płytowe wymienniki ciepła, automatykę chłodniczą oraz sterowniki. Urządzenia zostaną również wyposażone w najnowszy, szybki, sterownik Danfoss zaprojektowany pod kątem łatwej integracji z rozwiązaniami chmurowymi i systemami inteligentnych budynków pozwalający jednocześnie na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Rozwiązanie opracowane wspólnie z Danfoss zapewni efektywną pracę pompy ciepła, co przyniesie użytkownikowi wymierne oszczędności oraz będzie przyjazne dla środowiska. Jednostki wyposażone zostaną także w cichy i energooszczędny napęd inwerterowy oraz będą pracować w oparciu o ekologiczny czynnik chłodniczy R454B. Z kolei system zdalnej komunikacji umożliwi bezprzewodowe sterowanie i monitoring pracy urządzenia, co znacznie ułatwi instalatorom ich kontrolę. Pompy sygnowane będą oznaczeniem „Powered by Danfoss”, co potwierdza spełnienie najwyższych standardów jakości Danfoss.

– Tworzenie własnych rozwiązań było od zawsze bardzo ważnym elementem strategii Corab. Wierzymy w nasze silne kompetencje inżynieryjno-produkcyjne, dzięki którym zostaliśmy wiodącym europejskim wytwórcą konstrukcji PV. Liczymy na to, że uda nam się powtórzyć ten sukces w przypadku zaprojektowanych i wytwarzanych w Polsce gruntowych pomp ciepła wykorzystujących najnowsze dostępne technologie i komponenty firmy Danfoss – powiedział Piotr Markowski, prezes zarządu Corab S.A.

Bardzo się cieszymy, że w ramach naszej współpracy z Corab powstaną nowoczesne pompy ciepła, które dzięki rozbudowanym funkcjom i podzespołom Danfoss mają szansę by odnieść rynkowy sukces. Z tej perspektywy bardzo zależy nam na tym, aby urządzenia pomyślnie przeszły nasz międzynarodowy proces certyfikacji, który potwierdzi ich najwyższą jakość  – powiedział Adam Jędrzejczak, prezes zarządu Danfoss Poland.

Pompy ciepła Corab wytwarzane będą w fabryce spółki w Bartoszycach natomiast zasobniki c.w.u. w centrum logistycznym spółki w Gliwicach. W pierwszym roku skala produkcji pomp wyniesie 2000 sztuk. W przypadku zasobników c.w.u będzie to 28 000. Produkcja będzie realizowana początkowo na rynek polski a następnie niemiecki i skandynawski, a jej uruchomienie planowane jest na IV kwartał 2023 roku. W ramach projektu rozwoju nowej linii produktowej docelowo zatrudnionych zostanie ponad 70 pracowników.

Źródło: Corab