Nagroda dla polskiej fizyczki

10 lipca 2024
Nagroda dla polskiej fizyczki

Europejski Urząd Patentowy (EPO) uhonorował polską fizyczkę Olgę Malinkiewicz i jej zespół w kategorii „Małe i średnie przedsiębiorstwa” (MŚP) w konkursie European Inventor Award 2024. Ponadto zespół otrzymał również nagrodę publiczności Popular Prize, która podkreśla kluczową rolę odkrycia w rozwijaniu technologii odnawialnych źródeł energii.

Malinkiewicz i jej zespół zostali docenieni za stworzenie nadających się do druku cienkich i elastycznych perowskitowych ogniw słonecznych, pozwalających na bardziej zrównoważone i wszechstronne podejście do wykorzystania energii słonecznej pochodzącej zarówno z naturalnych, jak i sztucznych źródeł światła. Naukowcy wykorzystali innowacyjny proces druku atramentowego, by ogniwa te były produkowane w sposób, który zwiększa zrównoważony rozwój i zmniejsza zużycie energii.

W kategorii MŚP pozostałymi finalistami byli francuscy naukowcy Bruno Mottet i Lyderic Bocquet za opracowanie metody wykorzystania energii osmotycznej oraz fińska para Sirpa i Markku Jalkanen za stworzenie immunoterapii ukierunkowanej na komórki nowotworowe.

Do głosowania zachęcono również publiczność, która mogła wybrać swojego ulubionego wynalazcę lub cały zespół spośród 12 nominowanych do nagrody Popular Prize w kategoriach: badania, przemysł, kraje spoza EPO i MŚP.

Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za otrzymanie tej nagrody. To wyróżnienie nie tylko dla mnie i wspaniałego zespołu Saule Technologies, bez którego ten sukces nie byłby możliwy. Tak naprawdę to nagroda dla wszystkich naukowców, którzy chcą, aby ich odkrycia przyniosły praktyczne korzyści całemu społeczeństwu. Przejście z etapu badań naukowych do etapu komercjalizacji opracowanej technologii jest niezwykle trudne. Większość wynalazców ponosi na tym etapie porażkę. Nam się udało. Mam nadzieję, że nasz sukces doda skrzydeł, energii i wiary wszystkim tym, którzy mają odwagę marzyć – mówi Olga Malinkiewicz.

 

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika