Dachówki fotowoltaiczne

14 listopada 2021
Dachówki fotowoltaiczne

Dachówki fotowoltaiczne są nadal produktem niszowym. Spowodowane jest to przede wszystkim niższą wydajnością konwersji energii. Jednocześnie są droższe w porównaniu z konwencjonalnymi modułami fotowoltaicznymi. Należy jednak zauważyć, że produkt działa bez aluminiowej ramy bądź plastikowej obudowy. Ponieważ istnieje kilka standardowych formatów każdego rodzaju dachówki, wydajność dachówek fotowoltaicznych również jest odpowiednio zróżnicowana.

Zalety dachówek solarnych

✔ Eleganckie i subtelne. Największą zaletą dachówek solarnych jest ich stylowy wygląd.
Dachówki solarne zapewniają energię odnawialną bez unoszenia konstrukcji ponad połać dachową.

✔ Idealne do zabytkowych budynków. Bywa tak, że nie można ingerować w wygląd budynku ze względu np. na ochronę konserwatorską.

✔ Trwalsze. Dachówki solarne są twarde jak gwoździe – np. dachówki fotowoltaiczne Tesla są do trzech razy twardsze niż tradycyjne dachówki – zapewnią więc dachowi solidną ochronę. Twardość i montaż w połaci dachowej zapewniają większą wytrzymałość na grad i silny wiatr.

Wady dachówek solarnych

✘ Bardzo drogie. Dachówki solarne zazwyczaj kosztują co najmniej dwa razy więcej niż moduły fotowoltaiczne, a więc energia z takiego generatora jest droższa.

✘ Niska wydajność. Wydajność płytek fotowoltaicznych (tj. ile światła słonecznego zamieniają na energię elektryczną) zwykle waha się między 10 a 20%, podczas gdy wysokowydajne panele słoneczne zazwyczaj osiągają wydajność 18–25%.

✘ Ograniczona kompatybilność. Najlepiej nadają się do zastosowania w trakcie budowy nowej nieruchomości lub wymiany całego dachu.

✘ Długi czas instalacji.

Interesującą ofertę dachówek fotowoltaicznych przedstawia MEGASOL.

Według MEGASOL, szwajcarskiego producenta fotowoltaiki, ich standardowe dachówki fotowoltaiczne mają moc wyjściową 22 i 55 W, a produkt o największej mocy osiąga 99 W.

Dachówka solarna MEGASOL jest kompatybilna z najpopularniejszymi dachówkami pokryciowymi. Jest również dostępna w różnych kolorach. Warianty Full Black i Terra Cotta zyskały największą popularność. Producent oferuje także inne kolory na indywidualne zamówienia. Według MEGASOL dachówki fotowoltaiczne można dowolnie projektować do dowolnej architektury.

Dodatkowo dachówki fotowoltaiczne mają wysoką nośność i odporność na grad. Szwajcarski producent fotowoltaiki zakłada żywotność do 50 lat i oferuje gwarancję do 35 lat.

Źródło: Megasol

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika