...

Działania AE SOLAR przeciwko piractwu przemysłowemu

12 maja 2020
Działania AE SOLAR przeciwko piractwu przemysłowemu

AE SOLAR jako pierwszy producent w branży fotowoltaicznej, działając przeciwko piractwu, tworzy moduły fotowoltaiczne wyposażone w czip NFC.

W branży energii słonecznej występują i zawsze występowały problemy z piractwem. Dotykają one głównie firm, które są już znane, mają ugruntowaną pozycję i zaufanie na rynku. Nieuczciwi przedsiębiorcy zauważają takie firmy i produkują moduły fotowoltaiczne niskiej jakości, oznaczając je znaną marką. Podrabianie produktów zmusiło AE SOLAR do zainicjowania działań przeciwko problemom piractwa poprzez stworzenie unikalnej aplikacji mobilnej, sprawdzającej autentyczność modułu fotowoltaicznego dzięki zamontowaniu w każdym module czipów do komunikacji poprzez NFC. Jest to światowy precedens, a co najważniejsze, zastosowanie w każdym module fotowoltaicznym wyprodukowanym przez AE SOLAR czipów do komunikacji NFC nie wpłynie na cenę końcową produktu.

Jakie główne korzyści przyniesie to rozwiązanie kupującym?

  • Innowacja wprowadzona przez niemiecką firmę produkującą wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne – AE SOLAR – zapewni każdemu partnerowi i klientowi gwarancję i rękojmię na oryginalny produkt. Każdy posiadacz smartfona w kilka sekund sprawdzi autentyczność produktu, otrzyma stuprocentowe zapewnienie stabilnej pracy modułu.
  • W ciągu jednej sekundy NFC-Chip może przekazać kupującemu wszelkie ważne informacje dotyczące zakupionego modułu. Klient końcowy (użytkownik instalacji fotowoltaicznej) może komunikować się z AE SOLAR, dzieląc się własnymi spostrzeżeniami, oraz uzyskiwać informacje od przedstawicieli firmy. Dbając o klienta, AE SOLAR umożliwia korzystanie z informacji o produktach znajdujących się w bazie danych firmy.
  • W przyszłości przedmiotowa aplikacja będzie miała możliwość monitorowania pracy i rozwiązywania problemów zabudowanych modułów w instalacji, wykorzystując PV AE SOLAR.

Jak działa aplikacja?

Aplikacja AE SOLAR dostępna jest bezpłatnie na każdy rodzaj smartfona. Pozwala klientom zeskanować kod kreskowy modułu PV i sprawdzić jego autentyczność. Dostarcza także szczegółowych danych o wybranym module. Na podstawie tych informacji użytkownicy będą mieć możliwość zadawania pytań i uzyskiwania informacji zwrotnych od specjalistów AE SOLAR. Aplikacja wymaga obsługi NFC, połączenia z internetem i dostępu do aparatu fotograficznego. Bezpłatna rejestracja dostępna jest przez e-mail lub Facebook.

 NFC – komunikacja bliskiego zasięgu (ang. near field communication)

Jest to zestaw protokołów komunikacji bezprzewodowej pomiędzy dwoma urządzeniami elektronicznymi do odległości 4 cm. Urządzenia NFC mogą działać jako elektroniczne dokumenty tożsamości i karty dostępu.

Tagi NFC to urządzenia pasywne – działają bez własnego zasilania, można przechowywać w nich i odczytywać za pomocą smartfona z technologią NFC informacje takie jak numer seryjny, techniczna specyfikacja produktu, inne. NFC ewoluował z technologii radiowych identyfikatorów RFID. Informacje zawarte w pamięci tagów NFC po odczytaniu można zapisać w pamięci telefonu. NFC jest obecnie powszechnie stosowaną technologią komunikacyjną. Dla przykładu, Android, Apple i Samsung Pay stosują technologię NFC – dzięki niej możliwy jest prosty i bezpieczny, za pomocą jednego kliknięcia, transfer płatności pomiędzy konsumentami a systemami POS (ang. point of sales).

Moduły AE SOLAR z chipami NFC będą dostępne w masowej produkcji od 1 czerwca br.

O firmie AE SOLAR GmbH

AE SOLAR GmbH została założona przez dr. Aleksandra Maiera i jego braci w Konigsbrunn w Niemczech w 2003 roku. AE SOLAR jest obecna w ponad 80 krajach i posiada roczną zdolność produkcji 1 GW łącznie w fabrykach w Europie i Chinach. AE SOLAR znana jest również z rozwiązań innowacyjnych, przede wszystkim pierwszego na świecie odpornego na zacienienie modułu fotowoltaicznego SMART. Odporne na zacienienie inteligentne moduły HOT-SPOT  wykorzystują diody obejściowe pomiędzy każdym ogniwem (testowane przez Fraunhofer CSP). Dostępne w zakresie od 260 W do 385 W, inteligentne moduły HOT SPOT AE oferują do 30% więcej mocy wyjściowej w porównaniu do standardowych modułów fotowoltaicznych w warunkach rzeczywistych.

Firma AE Solar znalazła się także w gronie finalistów PV Magazine 2020 Award za aplikację mobilną.

 

AE Alternative Energy GmbH

Messerschmittring 54, 86343 Königsbrunn

tel. +49 82319782680

info@ae-solar.com, www.ae-solar.com